RAPORT

Wojna na Ukrainie

Afera mieszkaniowa, poseł ujawnia nowe informacje. Chce dymisji prezydenta Opola

Poseł Janusz Kowalski (z prawej) domaga się dymisji prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego (fot. PAP/Paweł Supernak, Albert Zawada)
Poseł Janusz Kowalski (z prawej) domaga się dymisji prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego (fot. PAP/Paweł Supernak, Albert Zawada)

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski z premedytacją tak zaplanował inwestycję TBS przy ulicy Oleskiej, że stał się jej beneficjentem – komentuje aferę mieszkaniową w Opolu poseł na Sejm Janusz Kowalski. Polityk domaga się od Wiśniewskiego, by ten oddał dwa mieszkania do miejskiej spółki TBS i podał się do dymisji. Poinformował także o wynikach kontroli poselskiej. Wiśniewski po raz kolejny zapewnił, że został najemcą mieszkań zgodnie z prawem, a na lokale te wcześniej nie było chętnych.

Tanie mieszkania dla młodych. Prezydent Opola tak chwalił program, że... kupił sobie jedno

Dzisiaj mieszkania kupują nie ci, którzy ich potrzebują, tylko ci, którzy próbują gdzieś uciec przed zbyt wysoką inflacją, chcą zainwestować...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy dwóch mieszkań w budynku Opolskiego TBS przy ulicy Oleskiej. Jak ujawniono w ubiegłym tygodniu, dwa mieszkania w tym TBS otrzymał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Politycy Solidarnej Polski podkreślają, że w przypadku tej inwestycji, czas, w jakim najemcy mogą stać się pełnoprawnymi właścicielami lokali skrócono z 15 do 5 lat.

Kowalski podważa narrację prezydenta Opola


Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Janusz Kowalski, który w 2014 roku był zastępcą Wiśniewskiego odpowiedzialnym za politykę mieszkaniową, zrelacjonował ostatnie ustalenia z prowadzonej przez siebie kontroli poselskiej w OTBS. Według Kowalskiego są to „ustalenia szokujące i będące zaprzeczeniem całej narracji prezydenta Wiśniewskiego”, który utrzymuje, że zgłosił się po lokale, na które nie było chętnych i nie korzystał przy tym z żadnej formy preferencji.

– Kiedy planowałem inwestycję na Oleskiej, myślałem o osobach, których nie stać na kredyt, młodych małżeństwach, matkach samotnie wychowujących dzieci. Taka jest idea TBS. Nie myślałem o politykach i panu Arkadiuszu Wiśniewskim – podkreślił Kowalski, który przypomniał, że prezydent Wiśniewski wystąpił o pierwsze mieszkanie w TBS przy ulicy Oleskiej, posiadając w Opolu dom o wartości przekraczającej 600 tysięcy złotych i zarobki rzędu 300 tysięcy złotych rocznie.

Czy Wiśniewski decydował o losach programu mieszkań?

Prezydent Opola o źle zaparkowanych autach: Przebijać opony

Bardziej zdesperowani, niebojący się odpowiedzialności: nóż, przebijać opony – powiedział prezydent Opola, komentując problem nieprawidłowo...

zobacz więcej

– Według moich dzisiejszych ustaleń, mieszkanie nr 1 przy ulicy Oleskiej zostało zwolnione 7 lipca 2020 roku. Pan Arkadiusz Wiśniewski zarezerwował to mieszkanie 6 dni później i następnego dnia wpłacił opłatę rezerwacyjną. Do tego dnia nie było regulaminu tej inwestycji, czyli zasad, na jakich spółka może zawierać umowę z poszczególnymi lokatorami. Szóstego października 2020 roku, już, jako Prezydent Miasta Opole, osobiście podpisuje dokument, w którym zawarto, że użytkownicy mogą wykupić lokale po 5 latach. (...) Nie było żadnych formalnych procedur rezerwacji mieszkań, nie było żadnych formalnych procedur informujących mieszkańców Opola, że dane mieszkanie się zwolniło – powiedział Kowalski.

Po spotkaniu z prezesem OTOŚ Kowalski poinformował, że w spółce nie pokazano mu dowodów na to, że stosowne ogłoszenia o wolnych lokalach pojawiło się w internecie. Poseł powiedział, że skierował do spółki żądanie o udostępnienie informacji na temat, w jaki sposób OTBS informował mieszkańców Opola o wolnych lokalach oraz listę z wykazem najemców 25 mieszkań w tej lokalizacji.

„Tak zaplanował inwestycję, że stał się jej beneficjentem”


– Prezydent Arkadiusz Wiśniewski, podejmował decyzje we własnej sprawie. Z premedytacją tak zaplanował tę inwestycję, że stał się beneficjentem. Nie było żadnej formalnej procedury rezerwacji lokali. Była nieczytelna, niesformalizowana. (...) Chcę wiedzieć, czy każdy, jak prezydent, miał dostęp do informacji o wolnych lokalach. (...) Jeżeli Arkadiusz Wiśniewski chce zachować trochę honoru, powinien oddać 2 mieszkania do TBS i podać się do dymisji – ocenił Kowalski. Na swojej konferencji prasowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski po raz kolejny zapewnił, że został najemcą dwóch mieszkań w TBS zgodnie z prawem, a na lokale te wcześniej nie było chętnych.

Wiśniewski odpowiada: Nie byłem pierwszy


Wiśniewski uważa, że nagłośniona obecnie sprawa jego mieszkań to próba odwrócenia uwagi od problemów w miejskiej spółce Wodociągi i Kanalizacja, której prezesem jest Ireneusz Jaki, prywatnie ojciec europosła Patryka Jakiego.

TVP wygrywa z prezydentem Opola w sądzie. „Nie spodobało się wytknięcie bzdur” [WIDEO]

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżony wyrok i odrzucił pozew prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego przeciwko TVP3 Opole. Włodarz...

zobacz więcej

– Od początku byłem transparentny w kwestii mieszkań, wszystko jest w oświadczeniu majątkowym. Chcę prosić, by nikt nie powtarzał za głosem Kowalskiego, że mieszkania nabyłem na warunkach preferencyjnych. Nie byłem pierwszy, kupiłem po cenie rynkowej, mieszkanie nabyłem bez wyposażenia czy wykończenia. Nabyłem mieszkanie na takich samych warunkach jak inni – powiedział Wiśniewski.

Prezydent odrzuca oskarżenia Kowalskiego, jakoby miał w mieście wyjątkowe możliwości z racji pełnionej funkcji.

Prezydent Opola: Spektakl pod hasłem „wina Tuska”


– Posiadam wyjątkową pozycję, realizując zadania działam również na swoją rzecz. Tak samo, jak budujemy przedszkole, to będzie do niego chodziło moje dziecko. Również jak zmieniamy ceny w mieście, to ja też je płacę. Ktoś może powiedzieć, że stadion powstaje na Półwsi, bo tam mieszka prezydent. To tylko spektakl pod hasłem „wina Tuska”. Od początku inwestycja TBS na Oleskiej była komercyjna, a transakcja była od początku do końca transparentna – podkreśla Wiśniewski, który pełni funkcję skarbnika w stowarzyszeniu samorządowym Rafała Trzaskowskiego.

Zobacz także: Jak Wiśneiwski chwalił się polityką mieszkaniową Opola na Campusie Trzaskowskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej