RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wyłudzili 8 mln zł za fikcyjne wypożyczanie pracowników budowlanych

Dwóm z 12 zatrzymanych osób grozi nawet 25 lat więzienia (fot. CBŚP)
Dwóm z 12 zatrzymanych osób grozi nawet 25 lat więzienia (fot. CBŚP)

Co najmniej 8 mln zł wyłudziła grupa, wystawiająca fikcyjne faktury na tzw. leasing pracowniczy. Podczas akcji CBŚP i KAS zatrzymano 12 członków tej grupy i zabezpieczono łącznie ponad 450 tys. zł w gotówce. Dwie osoby odpowiedzą za tzw. zbrodnię vatowską, za którą grozi nawet 25 lat więzienia.

Zatrzymania w sprawie gangu vatsterów. Państwo straciło ponad 269 mln zł

Ponad 269 mln zł stracił Skarb Państwa na działalności gangu vatsterów zajmującym się fikcyjnym obrotem wyrobami stalowymi. W ostatnich dniach...

zobacz więcej

Śledztwo w sprawie vatsterów prowadzili od roku funkcjonariusze bydgoskiego CBŚP i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS), pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. Rozpracowywany gang działał od 2018 r.

Modus operandi gangu był bardzo prosty. Przestępcy wystawiali fikcyjne faktury na tzw. leasing pracowniczy, czyli wynajmowanie pracowników. Formalnie chodziło o kierowanie ludzi do prac budowlanych, ale w rzeczywistości wszystko się odbywało na papierze. Według funkcjonariuszy działalność grupy doprowadziła Skarb Państwa do 8 mln zł straty.

CBA zatrzymało podejrzanego o wielomilionowe wyłudzenie VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejnego członka grupy przestępczej, która wyłudzała VAT m.in. przy pozorowanym obrocie produktami...

zobacz więcej

W minionym tygodniu śledczy zatrzymali 12 członków tego gangu. Podczas przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych oraz siedzib związanych z nimi firm, zabezpieczono ogromne ilości dokumentów, nośniki elektroniczne, telefony i komputery. A także gotówkę na łączną sumę ponad 445 tys. zł.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie kierowania tym gangiem. Podejrzani odpowiedzą ponadto za poświadczanie nieprawdy w dokumentach podatkowych oraz przestępstwa skarbowe dotyczące uszczupleń Skarbu Państwa w wielkich rozmiarach. Grozi za to do 8 lat odsiadki. Dwie osoby usłyszały jednak zarzuty popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej, zagrożonej karą do 25 lat więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej