RAPORT

Pogarda

Berlusconi żąda przyjęcia przez Ukraińców warunków Putina. Tusk go chwali [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk wystąpił na konwencji włoskiej partii Forza Italia. Gratulował jej przewodniczącemu Silvio Berlusconiemu, poruszał też wątek wojny na Ukrainie. Szefowi Europejskiej Partii Ludowej (EPP) nie przeszkadzają bliskie relacje z Putinem i prorosyjskie wypowiedzi Berlusconiego, z których jedna tego samego dnia wzbudziła ogromne kontrowersje. Były włoski premier w wywiadzie dla „Corriere della Sera” oświadczył, że Europa powinna skłonić Ukrainę do akceptacji żądań Władimira Putina, krytykował też wysyłanie do Kijowa broni.

Odpowiedź na wpis partii Tuska. O tych zdjęciach woleliby teraz zapomnieć

„Pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci kim jesteś”? – można było przeczytać w komentarzu do pary zdjęć – premiera Mateusza Morawieckiego z...

zobacz więcej

Były premier, szef Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej przemawiał do zgromadzonych na konwencji Forza Italia w piątek. W specjalnym nagraniu z tej okazji zachwalał politykę Silvio Berlusconiego i stawiał za wzór dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

Berlusconi wzorem dla Europy?


W jego wystąpieniu nie zabrakło odniesień do rosyjskiej napaści na Ukrainę i jej konsekwencji, z którymi mierzy się Europa.

– Jak wyzwolić się z naszej zależności od rosyjskiego gazu bez zmuszania naszych rodzin – i tak już obciążonych kryzysem – do dźwigania nieznośnych ciężarów? To zależy od nas, ludowców europejskich, by uczynić to sprawiedliwie i w sposób zrównoważony między egoizmem jednych a ekstremizmem innych – mówił Donald Tusk.

Lider EPP chwalił też przywódców włoskiej partii.

Tusk zachwala „rosyjskiego przyjaciela”


– Osobowości takie jak Antonio Tajani są dziś punktem odniesienia nie tylko dla naszej partii, ale i dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, którzy spoglądają na nas z nadzieją i wiarą. (…) Jestem całkowicie przekonany, że dzięki przewodnictwu Silvio Berlusconiego Forza Italia będzie nadal siłą napędową dla Włoch i lepszej Europy, i bardziej konkurencyjnych rozwiązań wobec przyszłości. Forza Italia jest naprawdę, jak mówi tytuł tej konwencji, siłą, która jednoczy. Dobrej pracy wszystkim! – powiedział były premier (wideo na górze artykułu).

Tusk, który nieustannie krytykuje polskie władze za kontakty z europejskimi konserwatystami i oskarża o prorosyjskie koalicje, nie widział najwyraźniej problemu, by okazać poparcie Berlusconiemu, określanemu w samych Włoszech mianem „rosyjskiego przyjaciela”.

Zobacz także: Kto w Europie zadaje się z Putinem? „Politycy z partii Tuska na liście płac Kremla”

Były trzykrotny włoski premier zawsze budził kontrowersje swoimi poglądami. W 2015 roku niejako legitymizował aneksję Krymu przez Rosję, składając wizytę na półwyspie, po którym osobiście oprowadzał go Władimir Putin. Równie duże zamieszanie wywołał w czasie konwencji, na której występował Tusk.

Berlusconi głosem Kremla. Kontrowersyjny wywiad


Berlusconi w opublikowanym w piątek wywiadzie dla „Corriere della Sera” mówił o sankcjach nałożonych na Rosję i ubolewał, że cierpią z ich powodu również Włochy. Podkreślił, że na Ukrainie trzeba „jak najszybciej osiągnąć pokój”.

Jak Tusk z Putinem sprzątali Polskę po „rusofobach” Kaczyńskich. Kilkadziesiąt faktów, nagrań i cytatów

Jako lider opozycji Donald Tusk przedstawia się jako polityk przeciwny Władimirowi Putinowi, czego nie potwierdzają jednak fakty z okresu gdy był w...

zobacz więcej

– Uważam, że zjednoczona Europa musi przedstawić propozycję pokojową, starając się skłonić Ukraińców do zaakceptowania żądań Putina – stwierdził. Sprzeciwiał się też wysyłaniu broni na Ukrainę.

Włosi oburzeni, Tusk chwali, Tajani dziękuje


Oburzeni byli tym włoscy politycy i media. Na polityka spadła lawina krytyki w niemal wszystkich włoskich mediach, a nawet w szeregach jego własnej partii. Dziennik „La Repubblica” na pierwszej stronie zamieścił zdjęcie Berlusconiego z Putinem, podpisując je „rosyjski przyjaciel”.

Mimo to aprobata Donalda Tuska dla polityki Berlusconiego cieszy niektórych unijnych polityków, jak choćby Antonio Tajaniego, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i polityka należącego do Forza Italia. Na Twitterze podziękował on Tuskowi za „uznanie ważnej roli, jaką Berlusconi i Forza Italia odgrywają w Europie i Europejskiej Partii Ludowej”. Zobacz także: Tusk o rosyjskich gwałcicielach: W jakimś sensie wyzwalali

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej