RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowy projekt IPN: Lekcje historii z nauką pierwszej pomocy

Prezes IPN Karol Nawrocki zainaugurował na Pomorzu projekt Drużyna Inki. Wcześniej projekt zrealizowano w prawie 100 szkołach w woj. warmińsko-mazurskim. Z lekcji historii połączonej z nauką pierwszej pomocy skorzystało do tej pory 1600 uczniów.

Rozkaz od dowódcy: Maluj! Patriotyczne murale na ulicach Charkowa

Na zniszczonych wojną ulicach Charkowa można się ostatnio natknąć na świeże murale, których motywem przewodnim są karabiny i koktajle mołotowa. To...

zobacz więcej

W poniedziałek w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. Inka w Podjazach (woj. pomorskie) zorganizowano konferencję prasową poświęconą inauguracji projektu Drużyna Inki na Pomorzu. Obecny na spotkaniu z mediami prezes IPN dr Karol Nawrocki rozpoczął wystąpienie od przypomnienia sylwetki Danuty Siedzikówny. Wskazał, że była bohaterką, która pokazywała hart ducha i dziewczyną wrażliwą na krzywdę drugiego człowieka.

Nawrocki nawiązując do zamordowanej sanitariuszki przedstawił projekt Drużyna Inki, realizowany przez IPN od kwietnia br. w województwie warmińsko-mazurskim.

– Zajmujemy się historią, ale na bazie historii chcemy tworzyć bardziej obywatelski, bardziej odpowiedzialny i świadomy świat lepszych ludzi. I temu służy ten projekt - podkreślał prezes IPN.

Dodał, że „żeby być częścią Drużyny Inki, trzeba być wrażliwym wobec drugiego człowieka i otwartym na wydarzenia historyczne”.

Do tej pory w ramach projektu przeprowadzono 100 praktycznych lekcji historii połączonych z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej, w których wzięło udział ok. 1600 uczniów z woj. warmińsko-mazurskiego.

Rosyjski reżyser zmienia obywatelstwo na polskie. W ramach protestu

„Dzisiaj zostałem obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej” – oświadczył w mediach społecznościowych urodzony w Rosji reżyser, aktor i dramatopisarz...

zobacz więcej

Szkolenia z pierwszej pomocy. Apteczka dla każdego ucznia


Zajęcia trwające 45 minut odbywały się w dwóch częściach. W pierwszej, uczestnicy poznawali życie „Inki” oraz jej rodziny. W drugiej części przeprowadzano teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Po lekcjach, każdy uczeń otrzymywał apteczkę.

– Projekt nosi w sobie walor edukacyjny i uczy tego, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysowej - wskazywał Karol Nawrocki.

Dodał, że projekt ponownie będzie realizowany w szkołach od września. Obejmie on województwa zachodniopomorskie i pomorskie.

– W przyszłości chcemy, żeby projekt odbył się w całym kraju - podkreślał prezes IPN. Zajęcia w województwach pomorskim i zachodnio-pomorskim będą przeprowadzone głównie w małych miejscowościach, tak, by dotrzeć do uczniów, którym trudniej jest skorzystać z oferty IPN. Wpisuje się to w założenia tzw. Terenowego Przystanku Historia.

Po spotkaniu z mediami, prezes IPN oraz zebrani goście odsłonili tablicę pamięci Danuty Siedzikówny „Inki” na ścianie Szkoły Podstawowej w Podjazach.

Danuta Siedzikówna, ps. Inka, urodziła się 3 września 1928 r. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła m.in. w wileńskiej AK. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Tutaj aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej