RAPORT

Pogarda

Toaleta dla uczniów transpłciowych i niebinarnych w liceum. Komentarz dyrekcji

Toaleta dla niebinarnych w warszawskim liceum (fot. zdjęcie ilustracyjne PAP/Jakub Kamiński)
Toaleta dla niebinarnych w warszawskim liceum (fot. zdjęcie ilustracyjne PAP/Jakub Kamiński)

Najnowsze

Popularne

„W LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie uroczyście otwarto klozet dla niebinarnych i transpłciowych dzieciaków” – poinformował na Twitterze publicysta Piotr Woyciechowski. Portal tvp.info skontaktował się z przedstawicielami placówki, aby potwierdzić te doniesienia. Jak zaznaczyła dyrektor Magdalena Kozera, w szkole rzeczywiście powstała toaleta dla tych, którzy „nie czują się komfortowo w ogólnodostępnych toaletach uczniowskich, damskich i męskich.”

Startują szkolenia LGBT+ dla nauczycieli i dyrektorów. Co na to rodzice?

Władze Gdańska znów przekazały duże pieniądze stowarzyszeniom promującym LGBT. Teraz nauczyciele, pedagodzy i dyrektorzy będą się szkolić, jak...

zobacz więcej

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że na czwartym piętrze warszawskiego liceum powstała „nowa łazienka stworzona z myślą o osobach niebinarnych, transpłciowych oraz nieokreślających się”.

Aż ciężko było w to uwierzyć, jednak w przeszłości w sieci krążyły już zestawienia szkół „przyjaznych LGBTQ+”, w których właśnie liceum im. Sobieskiego notowało wysokie pozycje.

Zobacz także:   Lekcje LGBT wstrzymane. Kilkuset rodziców zabrało ze szkoły swoje dzieci

Teraz o sprawie napisał na Twitterze publicysta Piotr Woyciechowski. „To nie fejk” – zaznaczył. „Tego już za wiele. Stop deprawacji młodzieży. Dyrektor Magdalena Kozera do dymisji” – dodał.

Portal tvp.info zwrócił się więc do dyrekcji szkoły z prośbą o komentarz.

Szkoła o nietypowej toalecie


„W ubiegłym roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszego liceum w imieniu społeczności szkolnej zwrócili się do Dyrekcji z prośbą o utworzenie toalety dla osób, które z różnych przyczyn nie czują się komfortowo w ogólnodostępnych toaletach uczniowskich, damskich i męskich” – czytamy w wiadomości przekazanej nam przez dyrektor LXXV LO im. Jana III Sobieskiego w Warszawie Magdalenę Kozerę.

Bez wiedzy rodziców, z promocją LGBT. „Tęczowy piątek” w polskich szkołach

Pod koniec października ubiegłego roku w niektórych szkołach odbył się „tęczowy piątek”, czyli dzień poświęcony LGBT. „Wszystko, żeby młode...

zobacz więcej

„Po konsultacjach z nauczycielami i zespołem pedagogiczno-psychologicznym przychyliliśmy się do tej prośby, ponieważ uznaliśmy, że jest to niewielka zmiana, która może mieć istotny wpływ na poprawę komfortu i zdrowia psychicznego naszych uczniów, które uległo w naszej ocenie znacznemu pogorszeniu w ostatnich latach, zwłaszcza po trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii i nauki zdalnej” – dodano.

Zobacz także:   Czarnek: Wara od naszych dzieci

W odpowiedzi na pytania portalu tvp.info Kozera zaznaczyła, że „uczniowie potrzebują przestrzeni odosobnienia, w której będą mogli w przerwach między lekcjami odpocząć od szkolnego hałasu i zgiełku, spędzić chwilę w samotności oraz w poczuciu niezakłóconego komfortu i prywatności”.

W dalszej części podkreśliła, że specjalne pomieszczenie nie jest dedykowane wyłącznie osobom niebinarnym i mogą z niego skorzystać wszyscy potrzebujący.

Magdalena Kozera przekazała nam także, iż w szkole do dyspozycji uczniów pozostają również toalety damskie i męskie, a decyzja o nietypowym zagospodarowaniu jednego z pomieszczeń zapadła „za aprobatą Rady Rodziców”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej