RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk i Putin w Davos. „Serdeczny dialog” i zaproszenie do Polski

Donald Tusk wypiera się dziś swoich relacji z Władimirem Putinem. W 2008 roku podkreślał z kolei, że to on po latach odbudowuje relacje Polski z Rosją. – Warto nie rezygnować z tego rodzącego się na nowo dialogu – apelował. Rok później, podczas szczytu w Davos polski polityk znów spotkał się z Putinem. Ogłosił, że zaprosił Rosjanina do Polski, a problemy naszego kraju z gazem niebawem się skończą. Pod nieobecność Baracka Obamy Putin był gwiazdą numer jeden szczytu Davos 2009 r. Przedstawił swoje plany budowy gazociągów do Europy, a ich poparcia zażądała Angela Merkel.

Tusk jak Wałęsa: grozi siłowymi rozwiązaniami

Coraz częściej pojawiają się opinie, że Donald Tusk zaczyna przypominać Lecha Wałęsę. Tym razem szef PO stwierdził, że gdy jego partia wygra...

zobacz więcej

8 lutego 2008 roku ówczesny premier RP Donald Tusk był w Moskwie, aby spotkać się z Władimirem Putinem, ówczesnym premierem Rosji Wiktorem Zubkowem, a także Dmitrijem Miedwiediewem, który był wtedy kandydatem na prezydenta. Tuskowi w podróży towarzyszyli m.in. Radosław Sikorski i Sławomir Nowak.

Spotkanie Putina i Tuska w 2008 roku było zarazem pierwszą wizytą szefa polskiego rządu na Kremlu od siedmiu lat. „Komsomolskaja Prawda”, relacjonując przyjazd premiera Polski odnotowała: „Tusk dał wyraźny sygnał, że odchodzi od krytycznej wobec Rosji polityki braci Kaczyńskich”.

Zobacz także ->  Donald Tusk o wieloletniej umowie gazowej z Rosją: Odpowiada polskim interesom

– Bilans tych oficjalnych spotkań oceniam pozytywnie – stwierdził na specjalnie zwołanej konferencji Tusk.

W niektórych sprawach osiągnęliśmy postęp, szczególnie jeśli chodzi o zrozumienie swoich punktów widzenia – dodawał.


 Zobacz także ->  Odtajniona notatka. „Kontroświadczeniem” Tuska „zneutralizować” wypowiedzi Kaczyńskiego

Donald Tusk zabrał także głos ws. Nord Streamu. – Rosjanie informowali o tym, że są mocno zdeterminowani, aby gazociąg Nord Stream był realizowany. Zapewniali równocześnie, że nie są zainteresowani żadnymi problemami czy zakłóceniami jeśli chodzi o współpracę gazową z Polską – uspokajał.

Tuska zbliżenie z Putinem

Skandaliczny atak Siemoniaka na Lecha Kaczyńskiego

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak postanowił bronić prorosyjskiej polityki Donalda Tuska. W tym celu napisał, że...

zobacz więcej

– Z prezydentem Putinem dłuższy czas rozmawialiśmy o tarczy antyrakietowej. Prezydent Putin nie jest entuzjastą tego projektu – kontynuował w 2008 roku Donald Tusk.

Zobacz także ->  Kolejny odtajniony dokument. „Zbliżanie Polski i Rosji dzięki Tuskowi”

Poinformował, że przywódca Rosji wyraził oczekiwanie możliwości „monitorowania i sprawdzania, na ile instalacje tarczy antyrakietowej nie są wymierzone przeciwko Rosji”. Dziś wiemy, że polityk PO z czasem wycofał się z tego polsko-amerykańskiego projektu.

Wówczas Tusk chwalił swoich rosyjskich rozmówców i dziękował za odbyte spotkania.

– Z puntu widzenia polskich interesów te działania Polski i Rosji na rzecz ożywienia wymiany i bardziej serdecznego dialogu mogą przynieść dobry efekt Polsce i Rosji – zaznaczył i dodał: „Jeśli chodzi o postawę moich rozmówców, jestem zbudowany”.

Zobacz także ->  „Sowiecka” czołówka „Wiadomości” TVP za PO-PSL. Zobacz wideo

Donald Tusk podkreślał, że w interesie obu narodów warto rozwijać współpracę Warszawy i Moskwy. – Warto nie rezygnować z tego rodzącego się na nowo dialogu – przekonywał.

Tomasz Lis w Platformie Obywatelskiej? Lawina spekulacji w sieci

Ringier Axel Springer Polska i Tomasz Lis zadecydowali o natychmiastowym zakończeniu współpracy. Ogłoszono, że odejście publicysty nastąpi z dnia...

zobacz więcej

Tusk zaprosił Putina do Polski


Z kolei w styczniu 2009 roku premier Tusk spotkał się z Władimirem Putinem podczas szczytu Davos.

– Potwierdziliśmy sens spotkań w szerszej formule przypominającej konsultacje międzyrządowe, które mamy z najważniejszymi partnerami i premier Putin przyjął zaproszenie do Warszawy – ogłosił lider PO.

Podkreślał, że rozmawiał z Rosjaninem m.in. o dostawach surowców do Polski.

Mam dużą nadzieję po deklaracji premiera Putina, że problem z dostawami gazu (...) chyba będzie rozwiązany. Taką deklarację usłyszałem po tym, jak firma RosUkrEnergo wycofała się z kontraktów z Polską – tłumaczył dziennikarzom ówczesny premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej