RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zełenska: Nikt nie odbierze mi męża, nawet wojna

Ołena i Wołodymyr Zełenscy (fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy)
Ołena i Wołodymyr Zełenscy (fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy)

Najnowsze

Popularne

Nikt nie odbierze mi męża, nawet wojna – powiedziała Olena Zełenska w wywiadzie dla ukraińskiego parlamentarnego kanału telewizyjnego Rada. Pierwsza Dama Ukrainy z powodu rosyjskiej inwazji przez dwa i pół miesiąca była daleko od męża, Wołodymyra Zełenskiego.

Ołena Zełenska: To, co robi dla nas Polska, to więcej niż pomoc

„Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc” – napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Facebooku, komentując wsparcie...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Ukraińska para prezydencka pokazała się razem dopiero drugi raz od wybuchu wojny. Pierwszy raz miał miejsce kilka dni temu, podczas pogrzebu pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka w Kijowie.

Wcześniej Zełenska ze względów bezpieczeństwa ukrywała się, bo była drugim celem Moskwy, zaraz po mężu. Zełenscy mają dwójkę dzieci w wieku 17 i 9 lat.

– Nasza rodzina jest rozdzielona jak każda ukraińska rodzina, ale nikt nie odbierze mi męża, nawet wojna – powiedziała żona prezydenta.

– On żyje dla pracy, prawie go nie możemy widywać. Przez dwa i pół miesiąca rozmawialiśmy tylko przez telefon – wyznała 44-letnia pierwsza dama. Jak dodała, „wywiad pozwolił im spędzić czas razem”.

Zełenska wspominała dzień wybuchu wojny: „Pamiętam, że obudziłam się z powodu dziwnych dźwięków z zewnątrz, jak pewnie wszyscy”.

Zobacz także: Ołena Zełenska: W XXI wieku Europa nie może przyzwyczaić się do wojny


– Było ciemno, prawie noc i zobaczyłam, że Wołodymyra przy mnie nie było. Weszłam do pokoju obok, a mąż był już ubrany, ale bez krawata. Zapytałam go – „co się dzieje", a on mi odpowiedział: „Zaczęło się” i poszedł sobie. Po tym nie widzieliśmy się przez długi czas – opowiadała żona prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski powiedział, że „Ukraina może zwyciężyć wojnę z Rosją na polu bitwy”, ale „konflikt można rozwiązać tylko za pomocą dyplomacji”. – Ale resztę nadal trzeba kłaść na stole negocjacyjnym, bo tylko tak można rozwiązać wiele trudnych kwestii – przekonywał prezydent Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej