RAPORT

Wojna na Ukrainie

Shell wycofuje się z kapitału zakładowego Gazprom Nieft

(fot. Sergei Mikhailichenko/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
(fot. Sergei Mikhailichenko/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Shell wycofał się z kapitału zakładowego spółki joint venture z Gazprom Nieft, działającej przy projekcie Jenisej na Półwyspie Gydan w północno-zachodniej części Syberii. Brytyjsko-holenderski koncern posiadał wcześniej 50 proc. udziału w tej spółce.

Rewolucyjna decyzja. Shell przeprasza i zmienia front ws. biznesu z Rosją

Shell wycofa się z rosyjskiego rynku ropy i gazu. Pierwszym krokiem ma być natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej...

zobacz więcej

Jak wskazuje agencja Interfax, Gazprom Nieft posiada 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Gydan od 19 maja. Wcześniej Shell był właścicielem 50 proc. udziałów w tej spółce. Na koniec 2021 r. koncern ten posiadał około 3 mld dolarów w aktywach trwałych w przedsięwzięciach – Sachalin-II, Salym Petroleum Development, Gydan – w Rosji.

Gydan to spółka joint venture z Gazprom Neft mająca na celu rozpoznanie i opracowanie bloków na Półwyspie Gydan w północno-zachodniej Syberii.

Wcześniej informowano, że Gazprom Nieft i Shell planują utworzyć nowy duży klaster na bazie spółki joint venture w celach poszukiwawczych w Arktyce. Zakładano, że komercyjne wydobycie w ramach projektu może rozpocząć się w 2028 r., a przewidywana wielkość produkcji miała osiągnąć 19,9 mln ton ropy w 2034 r.

Zobacz także: Shell ogłasza koniec interesów z Gazpromem


Brytyjsko-holenderski koncern już wcześniej ogłosił zamiar wycofania się ze wszystkich rosyjskich projektów dotyczących węglowodorów, w tym ropy naftowej, produktów ropopochodnych, gazu ziemnego i skroplonego gazu ziemnego.

Shell poinformował też, że zamierza wycofać się ze spółek joint venture z Gazpromem, w tym z projektu Sachalin-2, w którym ma 27,5 proc. udziału, ze spółki joint venture Salym Petroleum Development z Gazprom Nieft i Gydan Energy i zakończyć udział w projekcie gazociągu Nord Stream 2.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej