RAPORT

Pogarda

Wicemarszałek Senatu o CPK: Po co budować, skoro Rosjanie mogą posłać w kosmos

Najnowsze

Popularne

Michał Kamiński zorganizował w Senacie konferencję, podczas której mówił o „kosztach i zagrożeniach” wynikających z budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wicemarszałek Senatu podawał w wątpliwość sens tej inwestycji. Dlaczego? – Bo Rosjanie będą mogli w pięć minut posłać ją w kosmos – tłumaczył.

Gdzie powstanie CPK? Wybrano lokalizację, znamy szczegóły

Spółka Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawiła preferowany obszar nowego lotniska. – Odwiedziliśmy wczoraj około 500 domów, docierając do...

zobacz więcej

W Senacie trwa konferencja „CPK: dla Polaków czy przeciw Polakom? Koszty i zagrożenia megaprojektu”. Została ona zorganizowana z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego.

Michał Kamiński o CPK


Już na początku konferencji Kamiński podzielił się z audytorium refleksją, która, jak tłumaczył, dotarła do niego „z całą jej brutalnością podczas niedawnej wizyty w Kijowie”. Wicemarszałek mówił o obrazach zniszczeń, których dokonała armia rosyjska, „przede wszystkim na infrastrukturze państwa ukraińskiego”.

– Jak jeździłem po tych zgliszczach pod Kijowem, myślałem o CPK, bo myślałem, że jeżeli dziś ktoś jest polskim patriotą, to najpierw musi wydawać pieniądze na obronę przeciwlotniczą, a później na infrastrukturę. Bo co z tego, że zbudujemy najdroższą infrastrukturę, jeżeli nie będziemy mieli kopuły, która będzie tej infrastruktury bronić? – zastanawiał się Kamiński. Zwracał przy tym uwagę, że „dzisiaj obrona zaczyna mieć bardzo elementarny charakter, to coś, co dotyczy naszego życia”. Dalej wicemarszałek Senatu podawał w wątpliwość sens tej wielkiej inwestycji.

– Czy w ramach tego kryzysu, który nas dotknął, w ramach zagrożeń, które przed nami stoją, warto jest wydawać setki miliardów złotych na port lotniczy, którego nie będziemy w stanie obronić i Rosjanie te setki miliardów złotych będą mogli w pięć minut posłać w kosmos? – powiedział.

Horała: Przed końcem roku przedstawimy dokładne rozplanowanie CPK

Przed końcem roku przedstawimy dokładne rozplanowanie lotniska CPK, wskazujące, gdzie znajdą się pasy startowe i terminale – powiedział...

zobacz więcej

To nie pierwszy raz, kiedy politycy opozycji podważają sens najważniejszych inwestycji. Głośno było o tym w 2018 r., kiedy Rafał Trzaskowski kwestionował pomysł stworzenia CPK, skoro w Niemczech powstaje duży port komunikacyjny.

„Mamy gigantomanię PMM, który proponuje lotnisko w szczerym polu. W Berlinie udało się po latach i będziemy mieli lotnisko, które... no trudno będzie z nim konkurować” – pisał na Twitterze Trzaskowski.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność; w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej