RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przeprowadzili audyt w TVN. „Niejasne zasady wynagradzania i awansów”

Firma ma szereg kłopotów (fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski)
Firma ma szereg kłopotów (fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski)

Związkowcy przeprowadzili w TVN audyt, z którego wynika, że firma ma szereg kłopotów, w tym m.in. „z dialogiem społecznym” oraz niejasnymi zasadami wynagrodzenia i awansów – informują Wirtualne Media.

Są wyniki kontroli w TVN. Były pracownik mówi nam o kulisach, stacja żąda „tajności”

Państwowa Inspekcja Pracy zakończyła kontrolę w TVN S.A. – potwierdza Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie. Nie może jednak podać szczegółów, bo...

zobacz więcej

Audyt w TVN trwał ponad miesiąc. Płynące z niego wnioski Związkowa Alternatywa przesłała władzom spółki, lecz do tej pory nie wskazano terminu rozmów.

„Z audytu wynika przede wszystkim, że nie są jawne zasady wynagradzania, zmian w organizacji pracy i w podstawach zatrudnienia” – podają WirtualneMedia. Serwis dodaje, że problem dotyczy też niejasnych zasad awansów, rocznych premii i rozszerzania zakresu obowiązków operatorów bez oferowania im podwyżek.

Przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz przekazał, że związkowcy wciąż czekają na „listę̨ stanowisk poszczególnych grup zawodowych (na przykład: redaktor, starszy redaktor itp.) i na widełki płacowe obowiązujące na tych stanowiskach”.

Stanowiska władz TVN nie udało się uzyskać. „Z odpowiedzi przekazywanych związkowcom wynika, że stoi on na stanowisku, iż kwestie, o których wspominają w raporcie związkowcy, zostały uregulowane i opisane w regulaminie” – czytamy. – No więc o to chodzi, że naszym zdaniem nie wszystko tam zapisano – komentuje Szumlewicz.

Z przeprowadzonego audytu wynika, że w grupie TVN dochodzić ma „do nieprzyjemnych sytuacji między pracownikami oraz między pracownikami a bezpośrednimi przełożonymi”, co wynika z m.in. reorganizacji oraz hierarchizacji stanowisk pracy.

„Pracownicy nie zostali wcześniej poinformowani o tym, na jakich zasadach będzie się odbywać zmiana w ustalaniu stanowisk dla poszczególnych pracowników ani o tym, jakie zasady wynagrodzenia będą obowiązywać po zmianach” – podaje serwis.

Problem ma dotyczyć również tego, że pracownicy nie wiedzą, jak długo trzeba na konkretnym stanowisku pracować, by móc ubiegać się o awans.

Związkowcy twierdzą też, że w grupie dużym problemem jest „rozszerzony zakres obowiązków operatorów obrazu bez nadążającej za tym podwyżki wynagrodzenia”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej