RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Światowe media o wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie

Światowe media podkreślają dobre relacje polsko-ukraińskie (fot. J.Szymczuk/KPRP)
Światowe media podkreślają dobre relacje polsko-ukraińskie (fot. J.Szymczuk/KPRP)

Światowe media odnotowały wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie i jego przemówienie w ukraińskim parlamencie. Zauważają kolejny gest solidarności Polski z napadniętym przez Rosję sąsiadem i wskazują na rozbieżności w podejściu do akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej, jakie się pojawiają w stanowiskach naszego kraju i np. Francji.

Zełenski: Chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że stosunki ukraińsko-polskie są obecnie oparte na „czystych i szczerych...

zobacz więcej

CNN zacytowała słowa prezydenta o tym, że „dziś wolny świat ma twarz Ukrainy”. Brytyjska BBC podkreśliła, że Andrzej Duda jest pierwszym zagranicznym liderem przemawiającym w ukraińskim parlamencie od początku wojny.

Zauważono również, że Duda zapewnił Ukraińców o polskim wsparciu na drodze akcesji do Unii Europejskiej, mimo że wcześniej francuski minister ds. Europejskich Clément Beaune powiedział, że prawdopodobnie proces ten może potrwać od 15 –20 lat.

Andrzej Duda w ukraińskim parlamencie: komentarze


Dziennikarze Al-Dżaziry odnotowali ciepłe przyjęcie polskiego prezydenta przez członków ukraińskiego parlamentu, podkreślając owacje na stojąco.

„Deutsche Welle” zacytował słowa Andrzeja Dudy o odbudowie Ukrainy „kosztem agresora”. Dziennikarze „France 24” zauważyli, że prezydent zaznaczył, iż „Ukraina musi sama zdecydować o swojej przyszłości”.

Rosyjska agencja informacyjna TASS odnotowała, że prezydent Polski złożył wizytę w Kijowie w celu budowania nowych dróg i połączeń kolejowych w ramach relacji dobrosąsiedzkich.

Prezydent Duda: Tylko twarda polityka może zatrzymać rosyjski imperializm [WIDEO]

Przedstawiłem polski punkt widzenia w sprawie Ukrainy – powiedział w poniedziałek w Przemyślu prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy. W...

zobacz więcej

Zagraniczne media dostrzegają polską ofiarność


„Deutsche Welle” odnotował wsparcie Andrzeja Dudy dla starań Ukrainy w wejściu do UE oraz niezwykłą gościnność Polaków względem uchodźców, których Duda nazwał „gośćmi”. Podkreślono również słowa prezydenta o odbudowie Ukrainy „kosztem agresora”.

Dziennikarze „France 24” piszą, że prezydent zaznaczył, iż „Ukraina musi sama zdecydować o swojej przyszłości”. „Ukrinform” , która jest ukraińską agencją informacyjną, skupiła się przede wszystkim na „historycznym wsparciu” jakie Polska okazała Ukraińcom w walce z rosyjskim agresorem i szczególnej wdzięczności Ukraińców wobec naszego kraju.

Rosyjska agencja informacyjna TASS odnotowała, że prezydent Polski złożył wizytę w Kijowie w celu budowania nowych dróg i połaczeń kolejowych w ramach relacji dobrosąsiedzkich. Nie wspomniano jednak nic o wojnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej