RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest nowy sondaż. Złe wieści dla Tuska

Donald Tusk (fot. arch.PAP/Wojtek Jargiło)
Donald Tusk (fot. arch.PAP/Wojtek Jargiło)

Gdyby Donald Tusk znowu wrócił do władzy, to rządziłby w imieniu uprzywilejowanych elit – tak twierdzi połowa badanych w sondażu przeprowadzonym dla dorzeczy.pl. Również większość ankietowanych uważa, że to rząd Mateusza Morawieckiego a nie Tuska lepiej zrealizował swoje obietnice wyborcze.

„Doktryna Neumanna cały czas obowiązuje w PO” [WIDEO]

Nieuchylenie przez Senat immunitetu marszałkowi Izby Tomaszowi Grodzkiemu, czego domagała się Prokuratura Regionalna w Szczecinie badająca...

zobacz więcej

Uczestnikom badania przeprowadzonego przez pracownię Estymator zadano pytanie: „Jeśli Donald Tusk doszedłby do władzy to w czyim imieniu by rządził?”.

W czyim imieniu rządziłby Tusk?


Jak podaje serwis, blisko połowa badanych (48,4 proc.) odpowiedziało, że szef Platformy Obywatelskiej rządziłby w imieniu „uprzywilejowanych elit i zamożnych Polaków”. 35,2 proc. uważa, że rządy Tuska reprezentowałyby „zwykłych Polaków, niezależnie od ich statusu materialnego”. 16,4 proc. ankietowanych nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.

Uczestnikom badania zadano również pytanie, czyj rząd zrobił więcej dla polskiej wsi. 48,9 proc. wskazało na gabinet Mateusza Morawieckiego. Innego zdania jest 27,1 proc. badanych (uważają, że to Donald Tusk i PO-PSL lepiej dbali o interesy mieszkańców polskiej wsi). 24 proc. respondentów nie umiała odpowiedzieć na to pytanie.

W innym sondażu przeprowadzonym dla dorzeczy.pl ankietowanych zapytano, czyj rząd lepiej zrealizował swoje obietnice wyborcze. 54,6 proc. wskazało na rząd Mateusza Morawieckiego i PiS. Z kolei 23,9 proc. wskazało rząd Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej. Zdania w tej sprawie nie miało 21,5 proc. respondentów.

Obietnice Tuska wiarygodne?


Badani ocenili też wiarygodność składanych przez Tuska obietnic, które teraz przedstawia Polakom. Jak podaje serwis, za wiarygodne uważa je 29,6 proc.; za niewiarygodne – 57,5 proc.

Sondaż wykonała pracownia Estymator w dniach 20-21 maja 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej