RAPORT

Wojna na Ukrainie

Galopujące ceny. Ile wzrosły w Stanach Zjednoczonych?

Rekordowa inflacja w USA. Używane samochody droższe o 22 proc. niż rok temu (fot. Joe Raedle/Getty Images)
Rekordowa inflacja w USA. Używane samochody droższe o 22 proc. niż rok temu (fot. Joe Raedle/Getty Images)

Inflacja i wzrost cen to problem, który dotyka nie tylko Polskę, ale cały świat. Jake Evans z Partii Republikańskiej poinformował, że tylko w ciągu ostatniego roku gaz w USA podrożał o 43 proc. Ceny prądu urosły w tym okresie o 11 proc., a koszty zakupu biletów lotniczych podskoczyły średnio o 33 proc.

Wiemy, kto sfinansował podróż Trzaskowskiego do USA. Ilu urzędników mu towarzyszyło?

Pod koniec kwietnia Rafał Trzaskowski poleciał do Stanów Zjednoczonych. Spędził tam około tygodnia. Jak informuje stołeczny ratusz, wyjazd był...

zobacz więcej

Inflacja w Europie jest na najwyższym poziomie w historii. Inflacja HICP w strefie euro wzrosła w kwietniu do 7,5 proc. Jest to najwyższe tempo wzrostu cen w historii eurozony.

Ale ze wzrostem can boryka się nawet największa gospodarka świata.

Inflacja w Stanach Zjednoczonych w marcu osiągnęła poziom niewidziany od 40 lat. To efekt przede wszystkim wzrostu cen ropy naftowej. Drożejące paliwa odpowiadały za ponad połowę miesięcznej inflacji.

Zobacz także:   Daniel Obajtek: Nie łupimy konsumentów

Jak zmieniły się ceny przykładowych produktów?

Mięso, ryby i jajka podrożały o 14 proc., samochody używane o 22 proc., a nowe o 13 proc. Meble są obecnie o 15 proc. droższe niż rok temu.

Najmocniej w górę poszły ceny gazu (43 proc.), ale również biletów lotniczych (33 proc.) czy zakwaterowania w hotelach (23 proc.).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej