RAPORT

Wojna na Ukrainie

Protosienia, Awajew, Subbotin… Tajemnicze zgony rosyjskich menadżerów z branży gazowej

Władisław Awajew, Siergiej Protosienia (fot. tt/Nexta)
Władisław Awajew, Siergiej Protosienia (fot. tt/Nexta)

W Rosji i poza jej granicami zmarło w ostatnich miesiącach kilku menadżerów wysokiego szczebla związanych z koncernami energetycznymi. Przypadki te są zbyt częste i gwałtowne, by nie wywoływały pytań. Nie brak głosów mówiących o możliwych zabójstwach.

Tajemnicza śmierć rosyjskiego miliardera. „Sesja z szamanami”

Były dyrektor generalny rosyjskiego koncernu naftowego Łukoil, miliarder Aleksander Subbotin, zmarł podczas sesji z parą szamanów – informują...

zobacz więcej

W tragicznych okolicznościach zmarł Siergiej Protosienia, były główny księgowy koncernu gazowego Nowatek, drugiego co do wielkości w Rosji. Ciało 55-letniego biznesmena znaleziono 19 kwietnia w willi w Hiszpanii, w znanym kurorcie Lloret de Mar.

Wraz z nim zginęły jego żona i córka, według policji od ciosów zadanych nożem i toporem. Rodzina, która żyła głównie we Francji, miała spędzić Wielkanoc w Hiszpanii, w willi kupionej 10 lat temu. Majątek Protosieni, zanim odszedł z Nowateku w 2016 r., szacowano na 400 mln euro.

Samobójstwo upozorowane?


Policja hiszpańska uważa, że do tragedii mogło dojść w wyniku rodzinnej kłótni; biznesmen zabił żonę i córkę, a sam się powiesił. Nie wyklucza jednak, że było to potrójne zabójstwo i samobójstwo Protosieni zostało upozorowane.

Syn biznesmena Fiodor powiedział brytyjskiemu dziennikowi „Daily Mail”, że nie wierzy, by jego ojciec mógł zabić własną rodzinę. Nigdy wcześniej nie było sygnałów, by odnosił się w brutalny sposób do swoich najbliższych.

Protosienia miał oprócz obywatelstwa rosyjskiego paszport Cypru. Na Cyprze, w spółce Viladex Finance, zarejestrowana była część jego aktywów. Krótko przed śmiercią Protosieni do władz cypryjskich wpłynął wniosek o podział aktywów w tej spółce.

Kolejny rosyjski biznesmen powiązany z Gazpromem nie żyje

Andriej Krukowski miał bogate doświadczenie alpinistyczne, a jak podają rosyjskie media, zginął na prostym szlaku turystycznym. Miał 37 lat.

zobacz więcej

Hiszpańscy śledczy badający tę tragedię zwrócili zapewne uwagę na doniesienia z Rosji. W Moskwie 18 kwietnia, dzień przed śmiercią Protosieni, stracił życie Władisław Awajew, były wiceprezes Gazprombanku.

Jego ciało, a także ciała żony i córki, znaleziono w apartamencie w rosyjskiej stolicy. Wszyscy troje zostali zastrzeleni.

Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Awajew zabił żonę i córkę, a potem popełnił samobójstwo. Ciała znalazła starsza córka; Awajew miał w ręku pistolet.

Gazprombank, wielka instytucja finansowa, w całości należy do koncernu Gazprom. Inny były wiceprezes banku Igor Wołobujew po inwazji rosyjskiej na Ukrainę wyjechał z kraju i opowiedział się po stronie Ukrainy. Wołobujew w kwietniu w wywiadzie dla portalu Insider wyraził przekonanie, że śmierć Awajewa była zabójstwem.

Tragiczne śmierci menadżerów i ich rodzin poprzedziły zgony w elitarnym rejonie pod Petersburgiem. 25 lutego odkryto śmierć Aleksandra Tuljakowa, zajmującego w Gazpromie wysokie stanowisko w strukturach finansowych.

Nie żyje rosyjski oligarcha i cała jego rodzina. Tajemnicza śmierć w hiszpańskiej willi

W willi w hiszpańskim mieście Lloret de Mar znaleziono ciało rosyjskiego miliardera Siergieja Protosenii, jego żony i córki. Na ciałach kobiet...

zobacz więcej

61-letni Tuljakow powiesił się w garażu swojej willi; pozostawił list, którego treści nie ujawniono. Śledczy wstępnie uznali, że chodzi o samobójstwo.

Seryjny samobójca


Tuljakow został znaleziony w miejscowości Leninski pod Petersburgiem. Właścielami posiadłości w tym rejonie, położonym wśród las i jezior, są wyłącznie osoby, których nazwiska zbieżne są z nazwiskami kluczowych postaci ze struktur Gazpromu – pisała niezależna „Nowaja Gazieta”. Domy w Leninskim są warte pół miliona dolarów.

Niespełna miesiąc przed śmiercią Tuljakowa doszło w Leninskim do innego samobójstwa. 30 stycznia policja znalazła ciało 60-letniego Leonida Szulmana, szefa działu transportu firmy Gazprom Invest – spółki-córki Gazpromu.

Mężczyzna zmarł od ciosu nożem w łazience własnego domu, gdzie pozostawił też list. Tłumaczył w nim, że nie jest w stanie znieść bólu, który sprawia mu złamana wcześniej noga. „Nowaja Gazieta” zauważała, że pod koniec 2021 r. Gazprom rozpoczął kontrolę w strukturach transportowych spółki.

Wiele rozgłosu wywołały okoliczności śmierci kolejnego biznesmena – Aleksandra Subbotina, w przeszłości związanego z koncernem Łukoil. Subbotina znaleziono w podmoskiewskich Mytiszczach, według mediów rosyjskich zmarł po tym, gdy brał udział w seansie szamańskim.

Tajemnicza śmierć w Rosji. Nie żyje były wiceprezes Gazprombanku i jego rodzina

Ciała Władysława Awajewa, jego żony i 13-letniej córki miał odkryć jeden z członków dalszej rodziny biznesmena. Wszyscy zabici mieli rany...

zobacz więcej

Przy pomocy takich praktyk Subbotin chciał wyleczyć kaca. Z usług szamanów korzystał od dawna, ale tym razem po zabiegu poczuł się źle i skarżył się na ból serca. Gospodarz nie wezwał pogotowia i Subbotin zmarł.

Pięć od początku roku przypadków, gdy w dramatycznych okolicznościach umierają menadżerowie związani z biznesem gazowo-naftowym, budzi pytanie o taki zbieg okoliczności. Znany rosyjski dziennikarz Oleg Kaszyn w komentarzu dla portalu Republic powiązał te wydarzenia z inwazją na Ukrainę.

– Gdy ludzie giną w czasie wojny, nawet na tyłach, należy wyjść z założenia, że wydarzenia te nie mogą nie mieć punktów stycznych z wojną – uważa Kaszyn.

Dziennikarz zwraca uwagę, że sektor gazowy zawsze był kluczowy dla gospodarki Rosji. Teraz, w warunkach sankcji zachodnich, pracownicy tych koncernów znaleźli się w miejscu bardziej wystawionym na ryzyko – na skrzyżowaniu interesów wielu stron.

– Ryzyko, że komuś się narazisz i okaże się, że wiesz więcej, niż można na to pozwolić żywym, że popełnisz poważny błąd, w nowych warunkach rosną wielokrotnie – twierdzi Kaszyn. Dziennikarz dopuszcza też scenariusz, w którym doniesienia o gwałtownych śmierciach sprawią, że „typowy przedstawiciel rosyjskiej elity” przestanie myśleć „i o ucieczce, i o proteście” przeciwko wojnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej