RAPORT

Pogarda

Prezydent Duda: Tylko twarda polityka może zatrzymać rosyjski imperializm [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Przedstawiłem polski punkt widzenia w sprawie Ukrainy – powiedział w poniedziałek w Przemyślu prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy. W niedzielę złożył wizytę w Kijowie i wygłosił przemówienie w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Zełenski: Chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że stosunki ukraińsko-polskie są obecnie oparte na „czystych i szczerych...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– To była bardzo ważna wyprawa, to było bardzo ważne spotkanie, dla mnie osobiście, spotkanie z prezydentem Włodymyrem Żeleńskim, z władzami Ukrainy, z Radą Najwyższą Ukrainy. Wystąpienie, w którym przedstawiłem polski punkt widzenia w sprawie Ukrainy, bardzo ważny – powiedział w poniedziałek w Przemyślu prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy.

Dodał, że wojna, wywołana przez Rosję, jest dla Ukrainy „dramatycznie tragiczna”. – Na Ukrainę, gdzie giną setki tysiące ludzi, gdzie setki żołnierzy giną dziennie, bo tak mówił prezydent Zełeński, gdzie trwają zacięte krwawe zażarte walki w obronie ukraińskiej ziemi. Ukraińcy nie oddają łatwo Rosjanom ani piędzi ziemi, są absolutnie zdeterminowani, aby obronić się za wszelką cenę – powiedział Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta w sytuacji rosyjskiej agresji trzeba utrzymać jedność. – Widzimy, kto jest agresorem, a kto ofiarą. Tylko twarda polityka może zatrzymać rosyjski imperializm – stwierdził. Podkreślił, że w obecnej sytuacji „NATO musi być twarde, wzmocnić wschodnią flankę i prowadzić politykę potencjalnej obrony”. – Chciałbym, aby takie decyzje zapadły w Madrycie – zaznaczył.

Poprosił też Polaków o to, aby wspierali obrońców Ukrainy i gości z tego kraju. – Budowanie relacji dobrosąsiedzkich jest w interesie naszych narodów – zwrócił uwagę.

Prezydent leci w poniedziałek do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w konferencji w Davos. Rozmowy i wystąpienia przywódców w szwajcarskim kurorcie zogniskują się wokół Ukrainy i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej