RAPORT

Wojna na Ukrainie

Latający samochód Słowaków już po próbnym locie [WIDEO]

Poruszanie się AirCarem wymaga prawa jazdy oraz licencji pilota (fot. Klein Vision/mat.pras.)
Poruszanie się AirCarem wymaga prawa jazdy oraz licencji pilota (fot. Klein Vision/mat.pras.)

Prototyp latającego samochodu słowackiej konstrukcji wykonał pierwszy oficjalny lot testowy. Podróż z Nitry do Bratysławy pojazdem AirCar zajęła pół godziny – informuje TVP Nauka.

Gleba przerobi CO2 w tlen i paliwo

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach możliwości bardziej dogłębnej eksploracji kosmosu oraz stworzenia warunków przeżycia człowieka poza Ziemią....

zobacz więcej

Słowacki inżynier Štefan Kleina przez kilka dekad był zafascynowany ideą stworzenia latającego samochodu. W czerwcu 2021 r. pod okiem kamer mógł wreszcie oficjalnie zasiąść za kierownicą futurystycznego pojazdu o nazwie AirCar, stworzonego przez swoją firmę Klein Vision.

Klein nawigował pojazdem podczas pierwszego międzymiastowego lotu AirCar na trasie Nitra-Bratysława. Około stukilometrową trasę pokonał w 35 minut.

Wynalazek w dwie minuty zamienia się z samochodu w awionetkę. Jest wyposażony w 160-konny zasilany paliwem silnik BMW. Może osiągać prędkość 190 km/godz. i pokonać jednorazowo trasę do 1000 km.

Wbudowane śmigło, wysuwane skrzydła i ogon pozwalają na wznoszenie się na wysokość co najmniej 2500 metrów. Pojazd jest również bardzo zwrotny.

– AirCar przekształciło science-fiction w rzeczywistość – Anton Zajac, współzałożyciel Klein Vision

AirCar - wady i zalety


Do zalet pojazdu inżynierowie zaliczają krótki czas transformacji samochodu w samolot i odwrotnie oraz wielkość pozwalającą zaparkować na standardowym miejscu parkingowym. Minusem korzystania z pojazdu jest fakt, że podobnie jak samoloty, AirCar potrzebuje pasa startowego, aby wzbić się w powietrze i wylądować. Również pojemność pojazdu jest dość ograniczona – wewnątrz jest miejsce tylko dla kierowcy i jednego pasażera.Firma pracuje już nad kolejnym modelem przedprodukcyjnym, który będzie miał wyższe osiągi. Ulepszony prototyp słowackiego wynalazku ma szansę uzyskać zarówno certyfikat Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), jak i zezwolenie drogowe.

Obowiązujące rozwiązania prawne nie regulują użytkowania podwójnych pojazdów tego typu. Jednak obecność latających samochodów na niebie i drogach staje się coraz bardziej realna. AirCar to nie pierwszy pojazd tego typu, którego twórcy mają ambicję wprowadzenia go do komercyjnego użytku. W październiku 2021 r. chiński start-up Xpeng produkujący samochody elektryczne ogłosił, że do 2024 r. chce wprowadzić do masowej produkcji model latającego samochodu. Prace nad projektem trwają.

Holenderska firma Pal-V określająca się jako pionier w produkcji latających samochodów jest już na dobrej drodze do rozpoczęcia seryjnej produkcji. Pierwsze komercyjne autosamoloty o nazwie Liberty mają szansę trafić do właścicieli już w 2023 r.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Pojazd drogowo-powietrzny będzie wymagał od przyszłego użytkowania posiadania zarówno prawa jazdy, jak i licencji pilota. Ale przede wszystkim odpowiedniej kwoty na koncie. Ceny Liberty zaczynają się od 500 tys. euro.

Bank Morgan Stanley przewiduje, że do 2040 r. sektor latających samochodów będzie wart około 1,5 bln dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej