RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dostawy broni na Ukrainę. Ważne słowa z Białego Domu

Amerykanie przekazują Ukrainie między innymi haubice (fot. US Army)
Amerykanie przekazują Ukrainie między innymi haubice (fot. US Army)

Próby Rosji przerwania dostaw broni do Ukrainy nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych – zapewnił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan na konferencji prasowej. Słowa urzędnika zacytowała agencja Ukrinform, powołując się na służbę prasową Białego Domu.

Ukraińcy dziękują kremlowskiej telewizji. Pomogła w naprowadzeniu ognia [WIDEO]

Ukraińska Gwardia Narodowa zlikwidowała rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej w sobotę zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim i ostrzeliwał...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Odpowiadając na prośbę dziennikarzy o skomentowanie oświadczeń rosyjskiego ministerstwa obrony, że rosyjskie wojska zniszczyły dużą partię broni z Zachodu, Jake Sullivan powiedział, że nie ma żadnych informacji na ten temat i nie konsultował się w tej sprawie z Ukrainą.

Jego zdaniem został stworzony stabilny łańcuch dostaw broni różnymi drogami.

– Tak więc nawet jeśli zaistnieją okoliczności, w których Rosjanie mogą zaatakować jakąś jej partię w Ukrainie, nie doprowadzi to do fundamentalnego ze strategicznego punktu widzenia zakłócenia udzielanej przez nas pomocy wojskowej – powiedział rzecznik administracji USA.

#wieszwiecejPolub nas
Przypomniał, że prezydent Joe Biden otwarcie stwierdził, że jeśli Stany Zjednoczone nie będą współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji, jutro będą musiały zapłacić wysoką cenę.

Według doradcy Biden jest przekonany, że przyznanie Ukrainie przez US 40 mld dolarów w ramach pomocy wojskowej jest „inwestycją w walkę narodu ukraińskiego o swój kraj i we wsparcie naszych sojuszników żyjących w cieniu rosyjskiej agresji”. Te fundusze „są warte inwestycji pod względem długoterminowego wkładu w pokój, bezpieczeństwo i stabilność” – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Na tym skorzystają amerykańskie rodziny i amerykańscy pracownicy, powiedział Sullivan. Według niego „Amerykanie to rozumieją, nawet bardziej niż rozumieją – bardzo mocno popierają”. Dowodem na to jest w szczególności ponadpartyjne poparcie w Kongresie dla projektu ustawy o pomocy dla Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej