RAPORT

Wojna na Ukrainie

Plan Marshalla dla Ukrainy? Apel prezesa Forum w Davos

Prezes Forum Ekonomicznego w Davos Borge Brende (fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT)
Prezes Forum Ekonomicznego w Davos Borge Brende (fot. PAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT)

– Nawet bez porozumienia pokojowego, co w tej chwili jest mało prawdopodobne, musimy rozpocząć prace nad odbudową, przynajmniej na obszarach kontrolowanych przez Ukrainę – powiedział prezes Forum Ekonomicznego w Davos Borge Brende Borge Brende, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Prezydent Zełenski: Widzimy Polskę wśród liderów programu odbudowy Ukrainy

– Widzimy Polskę wśród liderów, czyli tych krajów, które będą brały udział w programie odbudowy Ukrainy – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– W pierwszej kolejności chodzi o odbudowę infrastruktury, sieci elektrycznych, szkół, dróg i mostów. O przygotowanie takiego planu zamierzam apelować podczas dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos – powiedział Borge Brende.

– Sektor prywatny musi odgrywać ważną rolę w odbudowie Ukrainy – dodał.

Wśród gości trwającego do czwartku Forum jest 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata. Swój udział zapowiedzieli m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Do zebranych w Davos przez łącze wideo zwróci się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wśród członków ukraińskiej delegacji, którzy przyjadą do Szwajcarii, jest między innymi minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, mer Kijowa Witalij Kliczko oraz wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Na oficjalnej liście gości nie ma żadnego przedstawiciela Rosji. Wykluczenie Rosji z Forum w Davos było właściwą decyzją – przekazał prezes Borge Brende.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Założyciel WEF Klaus Schwab dodał, że „rosyjska agresja będzie w przyszłości opisywana jako złamanie powojennego, postzimnowojennego porządku”, a Forum w Davos zrobi wszystko, by wspierać Ukrainę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej