RAPORT

Wojna na Ukrainie

Amunicja kasetowa, atak na cywilów. Kolejne zbrodnie Rosjan

Rosjanie stale atakują obiekty cywilne na Ukrainie (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)
Rosjanie stale atakują obiekty cywilne na Ukrainie (fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV)

Pięć osób zginęło, a 11 zostało rannych w niedzielę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich – poinformował szef władz regionu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym na Telegramie. W ataku na Mikołajów agresorzy mieli użyć zakazanej amunicji kasetowej.

Pociski wystrzelone na Kijów podczas wizyty prezydenta Dudy

Ukraiński parlamentarzysta Roman Hryszczuk poinformował, że w czasie wystąpień prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Kyryłenko przekazał, że dwie ofiary cywilne zginęły w mieście Łyman. Doniesienia o jednej ofierze śmiertelnej napłynęły z każdej z trzech miejscowości: ze wsi Daczne i Kłynowe oraz miasta Awdijiwka.

Wcześniej w niedzielę armia ukraińska informowała o siedmiu osobach zabitych 22 maja w ostrzałach w obwodzie donieckim i o ośmiu osobach rannych.

Kyryłenko poinformował, tak jak we wcześniejszych komunikatach, że władze nie mają możliwości ustalenia strat wśród ludności Mariupola i Wołnowachy. Oba te miasta są okupowane przez wojska rosyjskie.

Mer Mikołajowa leżącego w obwodzie mikołajowskim Ołeksandr Sienkewycz przekazał, że wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę miasto amunicją kasetową. „Trzymajcie się z dala od okien i nie zapomnijcie o zasadzie »dwóch ścian«” – napisał na Telegramie. Zasada „dwóch ścian” polega na schronieniu się w pomieszczeniu nieprzylegającym do zewnętrznej ściany budynku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej