RAPORT

Wojna na Ukrainie

Forum w Davos. Jakie plany polskiego prezydenta i premiera?

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki będą reprezentować Polskę w szwajcarskim Davos, gdzie po dwóch latach pandemicznej przerwy odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne. W poniedziałek wieczorem szef rządu weźmie udział w oficjalnym otwarciu Domu Polskiego w Davos. Rozmowy i wystąpienia polskich przywódców w szwajcarskim kurorcie zogniskują się wokół Ukrainy i polityczno-gospodarczych konsekwencji rosyjskiej inwazji.

Prezydent Duda: Dzisiaj Ukraina potrzebuje otwarcia europejskich drzwi

Dzisiaj Ukraina potrzebuje otwarcia europejskich drzwi – powiedział w niedzielę w Kijowie prezydent Andrzej Duda, apelując do europejskich...

zobacz więcej

Mateusz Morawiecki powiedział w swoim podcaście, że Europa boryka się dziś nie tylko z kryzysem w sensie gospodarczym. Według premiera europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni. Jak podkreślił, „nowa nadzieja dla Europy” rodzi się między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym.

W poniedziałek o godzinie o 19 szef rządu weźmie udział w wydarzeniu „Doświadczenie polskiej kultury”, będącym oficjalnym otwarciem Domu Polskiego (Polish House) w Davos. To wspólna inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego Banku Polskiego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Giełdy Papierów Wartościowych i kluczowych spółek Skarbu Państwa. Po raz trzeci Dom Polski ma być miejscem obrad i dyskusji, a także okazją do promocji Polski na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego.

We wtorek o godzinie 9.30 przewidziano wystąpienie premiera Morawieckiego przed panelem dotyczącym przyciągania nowych inwestorów do Europy Środkowo-Wschodniej. We wtorek w Davos pojawi się także prezydent Andrzej Duda, który wylatuje do Szwajcarii w poniedziałek po południu. W niedzielę w Kijowie polski prezydent podkreślił, że na Światowym Forum Ekonomicznym będzie rozmawiał z przywódcami o specjalnych funduszach na odbudowę Ukrainy. Zaznaczył jednocześnie, że Ukraina musi zostać odbudowana na koszt agresora, czyli Rosji.

We wtorek o godzinie 10.45 prezydent Duda weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym wpływowi wojny na Ukrainie na porządek międzynarodowy. W debacie z polskim prezydentem będą uczestniczyć między innymi szefowie dyplomacji Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii i Finlandii.

Prezydent Zełenski: Widzimy Polskę wśród liderów programu odbudowy Ukrainy

– Widzimy Polskę wśród liderów, czyli tych krajów, które będą brały udział w programie odbudowy Ukrainy – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr...

zobacz więcej

„Ożywianie NATO”


We wtorek w Davos Andrzej Duda spotka się także z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem oraz z premierem Czarnogóry Dritanem Abazovicem. W Domu Polskim prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem. W obecności obu przywódców zostanie podpisane porozumienie między GPW a Bankiem Centralnym Armenii. godzinie O godzinie 14.30 polski prezydent weźmie udział w zamkniętym dla mediów nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL). Jego temat to „Ożywianie sojuszu transatlantyckiego”.

W Davos BGK zaprasza także do Domu Trójmorza. We wtorek odbędzie się tam między innymi panel prezydentów Inicjatywy Trójmorza, w którym udział wezmą przywódcy Polski, Łotwy i Estonii. Ponadto w Domu Trójmorza Andrzej Duda udekoruje Orderem Orła Białego byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović, jako współtwórczynię bloku zrzeszającego 12 państw regionu.

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne pod hasłem „Historia w punkcie zwrotnym – polityka rządów i strategie biznesowe” zorganizowano wyjątkowo późną wiosną, a nie tradycyjnie w styczniu. Organizatorzy motywowali konieczność przeniesienia imprezy ze względu na rozwijający się zimą wariant Omikron koronawirusa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W Forum, które formalnie rozpoczęło się wczoraj, bierze udział ponad 2,5 tys. osób – przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki, społeczeństwa obywatelskiego i mediów. Do Davos przyjadą szefowie Komisji Europejskiej i NATO – Ursula von der Leyen i Jens Stoltenberg, a także kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

W poniedziałek o godzinie 11.15 zaplanowano zdalne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wśród członków ukraińskiej delegacji, którzy przyjadą do Szwajcarii, jest między innymi minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, mer Kijowa Witalij Kliczko oraz wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej