RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski: Chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że stosunki ukraińsko-polskie są obecnie oparte na „czystych i szczerych podstawach” – bez kłótni i starego, konfliktowego dziedzictwa. Odniósł się także do wizyty w Kijowie prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Prezydent Duda: Dzisiaj Ukraina potrzebuje otwarcia europejskich drzwi

Dzisiaj Ukraina potrzebuje otwarcia europejskich drzwi – powiedział w niedzielę w Kijowie prezydent Andrzej Duda, apelując do europejskich...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie rewolucyjnej zmiany w ruchu granicznym. – Wprowadzamy wspólną z Polską kontrolę celną. To znacznie przyspieszy procedury graniczne, usunie większość zagrożeń korupcyjnych – zaznaczył. Powiedział, że to także początek integracji Ukrainy ze wspólną przestrzenią celną Unii Europejskiej. – To prawdziwie historyczny proces – stwierdził Zełenski.

Ukraiński przywódca przypomniał słowa, które wypowiedział w czasie wizyty Andrzeja Dudy w Radzie Najwyższej: „Chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków”. Wyraził też wdzięczność polskiemu prezydentowi i wszystkim Polakom za pomoc, wsparcie militarne i działanie na rzecz przyspieszenia wprowadzenia kolejnych unijnych sankcji przeciwko Rosji.

Ukraiński przywódca zaznaczył, że dzięki wprowadzonej w Polsce ustawie uchodźcy wojenni z Ukrainy otrzymali – de facto i de iure – takie same prawa jak polscy obywatele. – Oby obywatele Polski nigdy nie musieli z takiego prawa korzystać, ale okażmy naszą wdzięczność i szacunek – dodał. Wskazał, że chce, aby ten krok był częścią nowej ukraińskiej polityki sąsiedztwa. – Musimy rozwiązać spory i usunąć presję przeszłości z naszych obecnych relacji ze wszystkimi sąsiadami Ukrainy, którzy nas szanują i nie okupują naszego państwa – podkreślił.

Wystąpienie na Forum w Davos


W ciągu najbliższego tygodnia Zełenski dołączy online do Forum w Davos, przemówi do społeczności Uniwersytetu Stanforda i będzie konferował z politykami i ekspertami z Indonezji – informuje agencja Ukrinform. – Przygotowuję się do rozpoczęcia nowego tygodnia – maksymalnej aktywności dyplomatycznej w interesie naszego państwa. W poniedziałek dołączę do dyskusji na Forum Davos. To najbardziej wpływowa światowa platforma gospodarcza, na której Ukraina ma coś do powiedzenia. Inne wystąpienia publiczne w ciągu tygodnia to przemówienie do społeczności Uniwersytetu Stanforda i dyskusja ze społecznościami politycznymi i eksperckimi Indonezji – powiedział prezydent w nagraniu.

– Zaplanowane są również kontakty na poziomie bilateralnym z przedstawicielami różnych państw i organizacji międzynarodowych. Będę o nich na bieżąco informował – dodał. – Nasz kraj co tydzień rozszerza stosunki międzynarodowe, aby uzyskać wszystko, czego potrzebuje do jak najszybszego zakończenia wojny. Dyplomacja to nasza obrona – podkreślił.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jak donosi Ukrinform, w poniedziałek przedstawiciele grupy ponad 40 krajów partnerskich i sojuszniczych, które utworzyły centrum pomocy Ukrainie w Stuttgarcie zbierze się online, aby omówić dalsze wsparcie obronne dla Ukrainy. Zełenski oczekuje od tego spotkania decyzji w sprawie przekazania Ukrainie opancerzonych, gąsienicowych, wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet MLRS produkcji amerykańskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej