RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier apeluje do Norwegów. TVN24 manipuluje

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Norwegów (fot. PAP/Adam Guz/KPRM)
Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Norwegów (fot. PAP/Adam Guz/KPRM)

„Morawiecki: Norwegia pośrednio żeruje na wywołanej przez Putina wojnie. Powinni się podzielić” – zatytułował artykuł o apelu premiera Mateusza Morawieckiego do Norwegów portal tvn24.pl. We wpisie dopiero na końcu wskazano, że Oslo powinno wesprzeć Kijów. „Kłamstwo ma krótkie nogi!” – komentuje wiceminister finansów Artur Soboń.

Norwescy Zieloni: gdy świat dowie się, ile zarabiamy na wojnie, wyjdziemy na spekulantów

Środki, które Norwegia zarabia na wojnie, należy przeznaczyć na fundusz solidarności z Ukrainą – uważa Lan Marie Nguyen Berg, deputowana do...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Lan Marie Nguyen Berg, deputowana do Stortingu z ramienia partii Zielonych, wyraziła opinię, że środki, które Norwegia zarabia na wojnie, należy przeznaczyć na fundusz solidarności z Ukrainą.

Podobną opinię przedstawił premier Mateusz Morawiecki. – Nadmiarowe zyski Norwegii z ropy i z gazu przekroczą sto miliardów euro. To jest pośrednie żerowanie na wywołanej przez Putina wojnie. To niesprawiedliwe, powinni się podzielić – powiedział podczas podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego.

W artykule tvn24.pl przytoczono również słowa, że nadmiarowe – przekraczające średnią roczną z ostatnich lat – zyski z ropy i gazu „małego pięciomilionowego państwa, jakim jest Norwegia, przekroczą sto miliardów euro”.

– My się wszyscy oburzamy na Rosję, i słusznie. Bandycki napad, bandyci, zbrodniarze i tak dalej, ale szanowni państwo, młodzi ludzie, coś jest nie tak. Piszcie do waszych młodych przyjaciół w Norwegii. Oni powinni się podzielić tym nadmiarowym, gigantycznym zyskiem – zaapelował premier.

Jak podał portal tvn24.pl, zwrócił się też do „drogich norweskich przyjaciół”. – To nie jest normalne. To nie jest sprawiedliwe. To jest również żerowanie – niechcący oczywiście, bo to nie jest wina przecież Norwegii, ta wojna na Ukrainie – ale to jest pośrednie żerowanie na tym, co się dzieje. Na wywołanej przez Putina wojnie – stwierdził Morawiecki.

Dopiero na samym końcu portal wskazał na to, co było kluczowe w wypowiedzi premiera – apel do Norwegów, żeby podzielili się Ukrainą, ofiarą rosyjskiej agresji.

– Oni się powinni tym błyskawicznie podzielić. Nie mówię, że koniecznie dla Polski. Dla Ukrainy, dla tych, którzy najbardziej ucierpieli na skutek tej wojny. Czyż to nie jest normalne? – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Bez dwóch zdań »coś jest nie tak«. Ale nie jestem przekonany, czy chodzi o Norwegię” – napisał na Twitterze reporter TVN24 Radomir Wit. „Kłamstwo ma krótkie nogi! Oto cała wypowiedz Morawieckiego! Odpowiedzialna polityka czasie putinflacja, to nie polityka krociowych zysków. To logika solidarności w czasie wojny. Inaczej wszyscy w Europie będziemy grali na boisku, gdzie warunki gry wyznacza Putin!” – odpowiedział na artykuł TVN24 Soboń.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej