RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kosiniak-Kamysz likwiduje KRUS, Grodzki daje słowo, Tusk potyka się o „Jajo”

Kosiniak-Kamysz, Grodzki i Tusk (fot. PAP/Paweł Supernak/Piotr Nowak/Lech Muszyński)
Kosiniak-Kamysz, Grodzki i Tusk (fot. PAP/Paweł Supernak/Piotr Nowak/Lech Muszyński)

Wojna na Ukrainie wcale nie prowadzi do zawieszenia walki w polskiej polityce. Zamiast konstruktywnie współpracować z rządem opozycja próbuje wprowadzić zamęt – nie zwracając uwagi na to, że najbardziej szkodzi to jej samej.

Kaczyński i Morawiecki w obleganym Kijowie, Tusk z Jobbikiem w bezpiecznym Budapeszcie

Wydarzeniem kolejnego wojennego tygodnia była niezwykle odważna decyzja o podróży do obleganego Kijowa i spotkaniu się z prezydentem Ukrainy...

zobacz więcej

Niedziela. 188 miliardów złotych inwestycji w polskie rodziny


Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas wizyty szef rządu poinformował, że w miniony wtorek jego gabinet rozpoczął procedurę zatwierdzenia Krajowego Programu Odbudowy. Uzgodniliśmy wszystkie tak zwane „kamienie milowe” i warunki po stronie Komisji Europejskiej i po naszej stronie, tak aby dwie strony spotkały się przy jednym stole, podały sobie ręce. – Krajowy Program Odbudowy, czyli te potężne granty z Unii Europejskiej, żeby zasilały także polskie szpitale, polską służbę zdrowia. To jest ten wielki krok, który zrobiliśmy. KPO jest zatwierdzone, stało się faktem – powiedział Mateusz Morawiecki.

W niedzielę obchodzony był Międzynarodowy Dzień Rodziny. Z tej okazji Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że już 188 mld zł trafiło do rodzin w ramach programu Rodzina 500+. – Nad Polską i Europą zebrały się różne burzowe chmury. To musimy wiedzieć, że fundamentem silnego państwa są i będą rodziny polskie. Dla rządu rodzina jest w sercu naszej polityki – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg wziął udział w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym wsi Pogrzybów w powiecie ostrowskim. – Rodzicielstwo to tak naprawdę rodzicielstwo to wielka przygoda życia (…) I my jako rząd przede wszystkim stawiamy rodzinę na piedestale – to jest fundament naszych działań – mówiła w Pogrzybowie minister Maląg.

Wizyta prezydenta Bidena, 46 rosyjskich szpiegów i skandal z marszałkiem Grodzkim

Wydarzeniem tygodnia była wizyta prezydenta USA Joego Bidena w Rzeszowie i Warszawie. Za nami także szczyt NATO i UE skoncentrowane na pomocy...

zobacz więcej

Poniedziałek. Rząd Tuska chciał sprzedać Lotos Rosjanom


W mediach pojawiła się odtajniona notatka z 2011 roku podpisaną przez ministra skarbu państwa rządu PO-PSL Aleksandra Grada. Według niej w daleko posuniętym procesie negocjacji zakupu koncernu paliwowego Lotos brały udział wyłącznie firmy powiązane z Federacją Rosyjską. – Jeżeli w resorcie skarbu znalazły się oferty trzech firm na zakup Lotosu, to znaczy, że wcześniej takie zaproszenia zostały do nich skierowane, bo przecież publicznego przetargu na te aktywa nie było – komentował w programie „#Jedziemy” w TVP Info europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Rząd PO-PSL zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku obecnemu kapitałowi pochodzącego z jednego tylko kraju. Na stole nie było żadnych innych pomysłów na sprzedaż drugiego pod względem wielkości koncernu paliwowego, przynoszącego zresztą dochody do skarbu państwa. Dzisiaj ci sami politycy PO protestują przeciwko sprzedaży węgierskiej firmie MOL z 20 proc. polskim kapitałem stacji paliw Lotosu, która jest wynikiem postanowień Komisji Europejskiej w związku z fuzją Lotosu i Orlenu. Przeciwko fuzji zresztą też protestują, być może dlatego, że dawno temu obiecali sprzedać Lotos Rosjanom i planują w przyszłości dotrzymać słowa.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która przebywa z wizytą w Polsce – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Znamienne, że Polska jest pierwszym przystankiem w europejskiej podróży Janet Yellen, która z Warszawy pojechała do Brukseli i Bonn. „Spotkanie wpisuje się w intensywne dyplomatyczne kontakty polsko-amerykańskie w ostatnich tygodniach. Naszym wspólnym celem jest koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na agresję militarną Rosji na Ukrainę. To także demonstracja zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie oraz wzmacniania więzi transatlantyckich” – podała Kancelaria Premiera.

Do Kijowa pojechał natomiast szef KPRM minister Michał Dworczyk. Podczas wizyty na Ukrainie spotkał się m. in. z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk i szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. – Omawiamy sprawy współpracy Ukrainy i Polski w tych dramatycznych czasach. Polska od pierwszych dni podtrzymuje Ukrainę i Ukraińców, a z naszej strony chcemy wam podziękować za to, że walczycie o wolność nie tylko Ukrainy, ale także Polski i Europy – powiedział minister Dworczyk. Podczas konferencji przedstawiono dwie nowe inicjatywy polskiego rządu - fundacji, która będzie pomagać kobietom-żołnierzom wyzwolonym z rosyjskiej niewoli oraz pomocy dla ukraińskich dzieci, które straciły swoich rodziców na wojnie. – Dziękujemy za szczerość, za to, że możemy się rozwijać, uczyć, żyć i mieszkać z wami – mówiła wicepremier Wereszczuk.

Zbrodnie Putina, apel Morawieckiego, oszczerstwa Macrona

Kolejny tydzień wojny przyniósł sukcesy ukraińskiego wojska i tragiczne odkrycie ludobójstwa na okupowanych przez Rosję terenach. O wzmocnienie...

zobacz więcej

Wtorek. Przywódcza rola Polski i prezydenta Dudy


Prezydent Estonii Alar Karis w rozmowie z Radiem Wnet mówił, że Europa przeżywa kryzys przywództwa. Według prezydenta Karisa to zadanie dla przywódcy dużego europejskiego państwa. – Potrzebujemy w Europie lidera; może to być polski prezydent – oświadczył prezydent Estonii.

Tak też chyba widzi rolę Andrzeja Dudy nowo wybrana prezydent Węgier Katalin Novak, która w pierwszą podróż zagraniczną wybrała się do Warszawy. – Było dla mnie oczywiste, że moja pierwsza podróż zagraniczna musi prowadzić do Polski – mówiła w Warszawie prezydent Novak. Na wspólnej konferencji z prezydentem Dudą przedstawiła swoje stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie: – Ukraina broni dziś bram Europy, giną tam niewinni ludzie. Musimy stać przy ofiarach – podkreśliła prezydent Węgier, dodając także, że pomoc dla Ukrainy nie może oznaczać krzywdy dla Węgrów.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uczestniczył w Brukseli w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w formacie obronność. Szef MON powiedział, że z entuzjazmem przyjęto wiadomość o decyzji złożenia wniosku o przystąpienie do NATO przez Szwecję i Finlandię. – W naszym przekonaniu to wzmocni Sojusz oraz politykę odstraszania – powiedział minister Błaszczak.

W Europie rola przywódcza Polski jest coraz bardziej oczekiwana przez kraje naszego regionu. Tymczasem „Gazeta Wyborcza” cały czas gra na osłabienie pozycji naszego kraju i po raz kolejny atakuje premiera Mateusza Morawieckiego i jego rodzinę. – Artykuł „GW” jest pełen dość piramidalnych insynuacji i konstrukcji (…) Radziłbym przeczytać oświadczenie Banku Santander dot. tego kto i w jaki sposób podejmuje decyzje dotyczące sprzedaży nieruchomości – oświadczył w odpowiedzi premier Mateusz Morawiecki. Publikacja to zapewne nieudolna próba odwrócenia uwagi od bulwersujących informacji o decyzjach rządu PO w sprawie sprzedaży koncernu Lotos firmom z kapitałem rosyjskim.

A skoro już o bankach… Rząd przyjął projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób posiadających kredyty hipoteczne. Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki: – Wiemy, że czasy są trudne. Najpierw pandemia, a teraz „putinflacja” – to wszystko zagraża stabilności finansowej polskich rodzin. W takim momencie rząd musi ruszyć ze wsparciem. Skutki „putinflacji” szczególnie odczuwają rodziny z kredytem hipotecznym. Ten kredyt miał być szansą na dom, a stał się dla wielu obciążeniem ponad siły. Nie dopuścimy, żeby skutki działań Putina i Rosji pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość i zrujnowały ich marzenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wizyta prezydenta Dudy w Kijowie, raport o zamachu w Smoleńsku, Gersdorf skarży się mediom

Prezydent Andrzej Duda odwiedził objętą wojną Ukrainę. Raport podkomisji smoleńskiej kierowanej przez Antoniego Macierewicza ostatecznie i...

zobacz więcej

Środa. Grodzkiemu musimy wierzyć na słowo


Szef MON Mariusz Błaszczak przebywał z roboczą wizytą we Włoszech, siedzibie koncernu Leonardo, producenta śmigłowców, właściciela polskiej fabryki PZL Świdnik. – Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i rozmawiałem na ten temat również z ministrem obrony Włoch Lorenzo Guerinim – mówił w Rzymie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

A to z tradycji starożytnego Rzymu pochodzi polski dwuizbowy parlament oraz polska nazwa Izby Wyższej – Senat. Choć to co obserwujemy w naszej Izbie Wyższej, mniej ma wspólnego z Rzymem, a więcej z Sycylią. W Senacie po ponad 400 dniach rozpoczęto procedowanie wniosku o uchylenie immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego. Miało na to wpływ zapewne zatrzymanie innego bohatera afera kopertowej - lekarza podejrzanego o przyjęcie łapówek w wysokości 450 tys. złotych, byłego współpracownika prof. Grodzkim ze szczecińskiego szpitala, które miało miejsce kilka dni wcześniej. Na początek senacka komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku prokuratury. Następnie w głosowaniu większość senacka „obroniła” marszałka Grodzkiego przed spotkaniem z wymiarem sprawiedliwości. Marszałek Grodzki oczywiście czuje się niewinny, ale jednocześnie nie czuje wcale potrzeby udawadniania swojej niewinności przed sądem. Spójrzmy na prof. Tomasza Grodzkiego i odpowiedzmy sobie na pytanie „Czy te oczy mogą kłamać?”. Odpowiedź musi nam wystarczyć za śledztwo i proces.

W głęboko w oczy popatrzyli sobie również liderzy Zjednoczonej Prawicy. Uczestnicy spotkania określili je jako owocne. Rozmawiano o planach na przyszłość koalicji rządzącej oraz projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym. Sprawa jest poważna, bo jak napisała w liście do członków PE Ursula von der Leyen: „Zanim zostaną wykonane jakiekolwiek wypłaty z Funduszu Odbudowy, Polska musi dowieść, że wypełniła kamienie milowe”. A te kamienie milowe to według szefowej KE likwidacja Izby Dyscyplinarnej, reforma systemu dyscyplinowania sędziów i przywrócenie sędziów usuniętych przez Izbę Dyscyplinarną. Oczywiście to wszystko sprawy poza kompetencjami Komisji Europejskiej, więc wszystkie żądania KE są absolutnie bezprawne. My mamy po swojej stronie prawo i konstytucję, a oni nasze pieniądze i opozycję, która pomaga je blokować.

Lider opozycji Donald Tusk, po powrocie do polityki miał bardzo szybko odwiedzić wszystkie powiaty. Teraz nie wiadomo czy się z tym wyrobi do wyborów w terminie konstytucyjnym. „Mądrość” lidera PO przemówiła w środę do mieszkańców Krosna Odrzańskiego: podczas swojego wystąpienia Tusk wyjaśnił im, że miarą „europejskości miasta jest jego bliskość geograficzna z Berlinem”. Rozumiemy z tego, że im dalej od Berlina mieszkamy tym mniej jesteśmy europejscy. A ci znad Dniepru to już według Tuska musi być dzicz, przecież tam do Berlina ponad tysiąc kilometrów. Niemieckie spojrzenie na świat Donalda Tuska nie powinno mu przynieść wyborców ze wschodniej Polski ani najmniejszej sympatii na Ukrainie.

Budka zazdrości kurtki, Leszczyna oddaje Donbas, Tusk idzie na emeryturę

Polska nie ustaje w wysiłku pomocy dla Ukrainy. W naszym kraju gościmy już niemal 3 mln uchodźców, a polska pomoc militarna sięga wartości 7 mld...

zobacz więcej

Czwartek. Polska solidarna z Finlandią i Szwecją


Tusk codziennie zaprzecza, że planował sprzedać Lotos Rosjanom, powołując się na fakt, że w końcu go nie sprzedał. Media obiegła informacja, że sprzedał jednak bardzo dużo. W 2007 roku Donald Tusk i koalicja PO-PSL przejmowali stery w kraju, a państwo miało udziały w 1343 przedsiębiorstwach. Gdy osiem lat później oddawali władzę, państwowych firm było zaledwie 393. To jest rzeczywista skala wyprzedaży państwowego majątku w czasach rządów Donalda Tuska, który teraz atakuje fuzje Orlenu z Lotosem.

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w konferencji PISM Strategic Ark. – Jeśli doszłoby do ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich przystępowania do NATO, Polska przyjdzie im z pomocą – powiedział na konferencji szef rządu. Obydwa kraje zgłosiły akces do Paktu Północnoatlantyckiego i jest szansa, że zostaną przyjęte do niego już w czerwcu. Deklaracja polskiego premiera miała jednak istotne znaczenie w związku z pogróżkami ze strony Federacji Rosyjskiej, której nie podoba się kolejne rozszerzenie NATO.

Prawo i Sprawiedliwość jest dobrze oceniane przez wyborców. Gdyby wybory odbyły się na najbliższych dniach, wygrałby je PiS z 10-punktową przewagą nad Koalicją Obywatelską – wynika z sondażu pracowni Social Changes dla serwisu wPolityce.pl. Jednak obie partie zyskują poparcie, rośnie też deklarowana frekwencja. Politycy opozycji, zwłaszcza ci, których sytuacja prawna zależy od wyniku wyborów mają powodu do niepokoju. – Wspólna lista opozycji w najbliższych wyborach parlamentarnych to największa gwarancja zwycięstwa nad PiS – mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który ewidentnie potrzebuje nadal nie tyle mandatu, co immunitetu senatora w kolejnej kadencji i koleżeńskiej większości w Izbie Wyższej.

Szabla od Kamińskiego, kłamstwa od Pieskowa, euro od Petru

Ważne święto Polaków okazało się dla opozycji okazją, by szargać dobre imię naszego państwa i narodu w Parlamencie Europejskim. Przedstawiciele...

zobacz więcej

Piątek. Tusk wprowadza do sądownictwa praworządność


Prezydent Andrzej Duda gościł w Warszawie prezydenta Słowenii Boruta Pahora. – Nie mam żadnych wątpliwości, że szósty pakiet sankcji wobec Rosji powinien zostać przyjęty; liczę na to, że będzie to zarazem taki pakiet sankcji, który będzie dla Rosji dotkliwy i który będzie tym kolejnym krokiem w kierunku zatrzymania jej agresji na Ukrainę – mówił prezydent Andrzej Duda w Belwederze.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki gościł szefa rządu Portugalii Antonio Costę. Premier Portugalii podkreślił konieczność wzmacniania obronności Europy oraz wyraził pełną solidarność i podziw, wobec tego w jaki sposób Polska pomaga Ukrainie i jak przyjęła uchodźców. Costa zaznaczył również, że Portugalia zamierza wspierać Polskę w jej wysiłkach humanitarnych. To ważna deklaracja, zważywszy, że Unia Europejska chce pomóc państwom członkowskim, które przyjęły uchodźców zawrotną kwotą 50 euro na osobę.

Tymczasem szef EPL oskarża polski rząd, że zwiększył zakupy w… Rosji. „W okresie styczeń–marzec 2022 r. praktycznie nie zmieniła się ilość towarów importowanych z Rosji, tylko ich cena płacona przez polskie firmy na skutek wojny Putina; dopiero embargo i sankcje pozwoliły polskim firmom wypowiedzieć umowy” – sprostował manipulacje Tuska szef Rządowego Centrum Analiz prof. Norbert Maliszewski. Ostrzej zareagował szef rządu. – Panie Donaldzie Tusku, dość kłamstw. Pana rząd chciał importu gazu z Rosji do 2037 roku. To nie premier z PiS spotykał się ze zbrodniarzem – odpowiedział premier Morawiecki.

Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Stargardu zapowiedział ciąg dalszy „wojny religijnej”. – Nie ma innej drogi niż jednoznaczne przeprowadzenie procesu oddzielenia Kościoła od państwa natychmiast po wygranych przez PO wyborach. Zapowiedział też rozliczenia w sądownictwie na modłę niemiecką, znaną z lat trzydziestych dwudziestego wieku. Według Tuska nie potrzeba „długich procesów legislacyjnych”, wystarczy „kilku odważnych ludzi”, którzy wyprowadzą nieakceptowanych przez niego sędziów.

Druga kadencja Glapińskiego, farba Andriejewa, obywatelstwo Gronkiewicz-Waltz

W tym tygodniu dobre wiadomości dla polskiej gospodarki: rząd z Brukselą w sprawie KPO, prof. Adam Glapiński został wybrany na drugą kadencję w...

zobacz więcej

Sobota. Kosiniak-Kamysz likwiduje KRUS


Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Ogólnopolskim Kongresie Dialogu Młodzieżowego. – Państwo polskie nie traci, w bilansie ogólnym będziemy raczej zyskiwać na tej emigracji – powiedział premier Mateusz Morawiecki o napływie ukraińskich Uchodźców.

W Kraśniku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak otworzył jeden z pikników wojskowych, które odbywają się całej Polsce. Pikniki organizowane są w 32 miejscach pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. W pierwszy dzień rekrutacji do służby zgłosiło 1600 ochotników. – Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, Rosja zaatakowała Ukrainę i za naszą granicą toczy się wojna; najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmocnienie polskich Sił Zbrojnych – mówił w Kraśniku szef MON Mariusz Błaszczak.

Wzmocnić bardzo by się chciało także PSL, które na swoje listy chce przyciągnąć politycznych desperatów, zbierając szczątkowe poparcie. O ile stosunkowo łatwo sobie wyobrazić Jarosława Gowina i jego Porozumienie współpracujące z PSL (ponieważ Jarosław Gowin współpracował już ze wszystkimi siłami politycznymi z opłakanym skutkiem), o tyle Stronnictwo Demokratyczne to już partner naprawdę interesujący. Nie ważne, że nikt już dzisiaj o SD nie pamięta – kolejny koalicjant, to kolejna nadzieja na kilka głosów. Gorzej, jeśli się nie zna programu koalicjanta. Albo własnego. Deklaratywnie konserwatywne Polskie Stronnictwo Ludowe i Porozumienie Jarosława Gowina zadeklarowały wspólne listy ze Stronnictwem Demokratycznym, które w swoim programie zakłada m.in. likwidację KRUS i Funduszu Kościelnego czy legalizację eutanazji oraz wprowadzenie związków partnerskich. Albo z konserwatyzmem Gowina i Kosiniaka-Kamysza jest jak katolicyzmem Tuska, albo obaj panowie w desperacji zabiorą na pokład każdego. Nawet gdyby miał w programie likwidację ich elektoratu. A poparcie Kosiniaka-Kamysza dla likwidacji KRUS z całą pewnością odciągnie skutecznie wszystkich mieszkańców wsi od jego partii.

A tymczasem współpracownicy Tuska znowu nie dali rady. W ramach tradycyjnych spotkań lidera PO z narzekającymi na rząd przedsiębiorcami znów nie udało się znaleźć rozmówców, którzy nie otrzymali od rządu PiS znaczącego wsparcia finansowego. Co za pech! Tym razem Tusk spotkał się z właścicielami restauracji „Bistro Jajo” w Białogardzie. Ponarzekali sobie na zły rząd winny za wysokie ceny i zapomnieli wspomnieć o kilkuset tysiącach złotych, jakie firma otrzymała w ostatnim czasie z publicznych pieniędzy. Tuskowi to jednak nie pomoże, a firmie zaszkodzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej