RAPORT

Wojna na Ukrainie

Konopnicka jako tłumacz literatury europejskiej

Maria Konopnicka (fot. PAP/Alamy Data)
Maria Konopnicka (fot. PAP/Alamy Data)

Konferencja „Maria Konopnicka jako tłumacz literatury europejskiej” w jej muzeum biograficznym w Żarnowcu w pobliżu Krosna zainaugurowała w niedzielę obchody 180. rocznicy urodzin pisarki. W placówce otwarto także dwie wystawy przybliżające postać autorki „Roty”.

Rosyjski reżyser zmienia obywatelstwo na polskie. W ramach protestu

„Dzisiaj zostałem obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej” – oświadczył w mediach społecznościowych urodzony w Rosji reżyser, aktor i dramatopisarz...

zobacz więcej

Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku. Sejm, doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną, ustanowił w październiku 2022 r. Rokiem Marii Konopnickiej. W uchwale oceniono, że była „jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej”.

Jak zaznaczył dyrektor Muzeum M. Konopnickiej w Żarnowcu Paweł Bukowski, jednym z celów konferencji jest zwrócenie uwagi na "niezwykłe zdolności translatorskie" Konopnickiej.

– Znała dziesięć języków obcych. Tłumaczyła z sześciu z nich. Robiła przekłady z angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, czeskiego i ukraińskiego – powiedział Bukowski.

Polskiemu czytelnikowi – zauważył dyrektor muzeum – „przybliżyła twórczość trzech noblistów”. – Są to Gerhart Hauptmann, Sully Prudhomm oraz Paul Johann Ludwig von Heyse – dodał.

Konopnicka tłumaczyła ponad 20 autorów. Wśród nich byli m.in. Victor Hugo, czy George Gordon Byron.

Urodziła się w Suwałkach. Debiutowała w 1870 r. wierszem "W zimowy poranek". W latach 1881, 1883 i 1886 ukazały się kolejne serie jej poezji. Nowele pisała od drugiej połowy lat 80. XIX wieku aż do śmierci.

W 1882 r., w wieku 40 lat Konopnicka rozpoczęła prawie trzydziestoletni etap wędrówek po świecie - zwiedziła m.in. Włochy, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Czechy, Austrię. Od 1882 do 1910 r. odwiedziła przeszło 100 miejscowości.

Do kraju wracała wtedy okazjonalnie, nawet po tym, gdy w 1903 r. z okazji 25-lecia pracy pisarskiej otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna.

Zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie; pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej