RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Zakończył życiową podróż pod kołami”. Zderzenie pociągu z niedźwiedziem w Tatrach

„Kolej łączy ludzi, ale zwierzęta rozdziela” (fot. FB/Tatranský národný park)
„Kolej łączy ludzi, ale zwierzęta rozdziela” (fot. FB/Tatranský národný park)

Ponad dwustukilogramowy niedźwiedź zderzył się z pociągiem słowackiej Tatrzańskiej Kolei Elektrycznej. Do wypadku doszło w okolicy przystanku Stara Leśna między Tatrzańską Łomnicą a Starym Smokowcem.

Zabita niedźwiedzica z młodym w Dolinie Wielickiej. Stanowisko słowackich władz

Ministerstwo Środowiska (MŽP) i Państwowa Ochrona Przyrody (ŠOP, jest to agenda resortu) Słowacji opublikowały oświadczenia w związku z zabiciem w...

zobacz więcej

Według informacji podanych przez słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP), na torowisku początkowo spostrzeżono dwa niedźwiedzie. Osobnik, który zginął pod kołami pociągu, prawdopodobnie podążał za potencjalną partnerką w rui.

Przeczytaj także: Orki zaatakowały jacht. Nie pierwszy raz, wcześniej stado ruszyło na polską jednostkę

„Tatry straciły kolejnego niedźwiedzia, około dziesięcioletni samiec zakończył swoją życiową podróż pod kołami pociągu w okolicy przystanku Stara Leśna. Kolej łączy ludzi, ale zwierzęta rozdziela, przecinając ich szlaki migracyjne za samicami. Nam pozostaje już tylko stwierdzić, że mamy w TANAP-ie jednego znaczącego genetycznie niedźwiedzia mniej” – napisała administracja parku narodowego.Truchło niedźwiedzia zostanie przerobione na muzealny eksponat. Jego szczątki zostaną też wykorzystane do celów naukowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej