RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosyjski reżyser zmienia obywatelstwo na polskie. W ramach protestu

Iwan Wyrypajew (fot. PAP/Marcin Kmieciński)
Iwan Wyrypajew (fot. PAP/Marcin Kmieciński)

Najnowsze

Popularne

„Dzisiaj zostałem obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej” – oświadczył w mediach społecznościowych urodzony w Rosji reżyser, aktor i dramatopisarz Iwan Wyrypajew. „Nadal będę robił wszystko, co w mojej mocy, aby uwolnić Rosjan od tej strasznej niewoli i tyranii, w której żyją od wielu, wielu lat” – zapewnił.

Festiwal w Cannes. Rosyjski reżyser: „Nie” dla wojny

Rosyjski reżyser Kiriłł Serebrennikow zaprotestował przeciwko wojnie na Ukrainie podczas światowej premiery swojego filmu „Żona Czajkowskiego” na...

zobacz więcej

„Złożyłem wniosek o obywatelstwo do prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy jeszcze przed wojną, praktycznie rok temu” – napisał artysta, informując, że w sobotę otrzymał obywatelstwo polskie.

„Żegnam się z moim rosyjskim obywatelstwem. Niestety, podobnie jak moi koledzy pisarze, naukowcy i po prostu ludzie posiadający serce, pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w nazistowskich Niemczech, ja tak samo musiałem zrezygnować z obywatelstwa kraju z faszystowskim reżimem politycznym. Przykro mi, że w Rosji nastał reżim faszystowski” – czytamy w wypowiedzi Iwana Wyrypajewa w mediach społecznościowych.

Reżyser i dramatopisarz podkreślił, że „nie chce mieć nic wspólnego z reżimem”. Jak zapewnił, nadal będzie robił wszystko, co w jego mocy, „aby uwolnić Rosjan od tej strasznej niewoli i tyranii, w której żyją od wielu, wielu lat”. Wyraził wdzięczność wobec wszystkich Polaków, dzięki którym od lat tworzył w naszym kraju. „Dziękuję Panu Prezydentowi RP oraz moim kolegom, wybitnym polskim twórcom, którzy podpisali list poparcia dla mnie” – napisał.

Artysta podziękował również prawnikom, którzy pomogli mu przejść przez skomplikowaną procedurę. „W Polsce mam rodziców, braci i siostry, dzieci, studentów, kolegów, przyjaciół. Więc jestem w domu. Zawsze uważałem i nadal uważam, że człowiek to nie narodowość, obywatelstwo, rasa, a nawet płeć. Człowiek to wszechświat” – podsumował.

Iwan Wyrypajew urodził się w 1974 roku w Irkucku. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Irkuckiej Szkoły Teatralnej. Studiował także reżyserię w Instytucie Teatralnym im. B. Szczukina w Moskwie. W 2001 r. rozpoczął współpracę z moskiewskim „Teatr.doc”. Jako reżyser ma na koncie kilkadziesiąt inscenizacji teatralnych na całym świecie. Zdobywca licznych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych. Światowy rozgłos przyniósł mu dramat zatytułowany „Sny”. Szczególne uznanie polskiej publiczności zyskał także debiutem filmowym „Euforia”, wyróżnionym w Wenecji i Warszawie. W 2012 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii „Teatr”. Prywatnie, od 2007 roku, jest mężem polskiej aktorki Karoliny Gruszki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej