RAPORT

Pogarda

Prezydent Zełenski: Widzimy Polskę wśród liderów programu odbudowy Ukrainy

Najnowsze

Popularne

– Widzimy Polskę wśród liderów, czyli tych krajów, które będą brały udział w programie odbudowy Ukrainy – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji ze składającym wizytę w Kijowie prezydentem Andrzejem Dudą. Zełeński wyraził wdzięczność „w sposób szczególny narodowi polskiemu, wspaniałym ludziom we wszystkich miastach Rzeczpospolitej Polskiej, które przyjęły nasze kobiety, dzieci i im pomagają”.

Prezydent Duda: Dzisiaj Ukraina potrzebuje otwarcia europejskich drzwi

Dzisiaj Ukraina potrzebuje otwarcia europejskich drzwi – powiedział w niedzielę w Kijowie prezydent Andrzej Duda, apelując do europejskich...

zobacz więcej

– Chcę podziękować w sposób szczególny narodowi polskiemu, wspaniałym ludziom we wszystkich miastach Rzeczpospolitej Polskiej, niestety nie ma dzisiaj możliwości w związku z wojną pojechać do niektórych miast, które działają jako miasta huby, huby humanitarne, huby dla dostaw broni do Ukrainy i wspaniałe miasta, które przyjęły nasze kobiety, nasze dzieci, pomagają im – powiedział prezydent Ukrainy w niedzielę na wspólnej z prezydentem Andrzejem Dudą konferencji prasowej.

Zełenski dodał, że dziś nie ma możliwości pojechać do miast pomagającym Ukraińcom aby „po prostu podziękować tym ludziom, mieszkańcom tych miast”.

– Ale jestem przekonany, że po naszym zwycięstwie będą to jedne z pierwszych miast, do których z zadowoleniem pojadę i odwiedzę te miasta z przyjemnością – podkreślił Zełenski.

Prezydent Ukrainy powiedział, że podczas spotkania z prezydentem Dudą omówili m.in. kwestie stosunków gospodarczych obu krajów. Dodał także, że dojdzie do spotkania przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy, a on popiera pomysł takiego spotkania.

– Dziś odbudowywanie Ukrainy jest ważne, to impuls, sygnał, aby pokazać całemu światu, że my zwyciężymy – podkreślił. Zaznaczył przy tym, że przy tej odbudowie Ukrainie potrzebne jest wsparcie Unii Europejskiej, USA i wszystkich przyjaciół. – I też widzimy Polskę wśród liderów, czyli tych krajów, które będą brały udział w programie odbudowy Ukrainy – powiedział Zełenski. – Dziękuję Andrzeju – dodał zwracając się do polskiego przywódcy.

Zełenski dziękuje Polakom. Zabrał głos po wystąpieniu prezydenta Dudy [WIDEO]

Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował w niedzielę, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, wszystkim Polakom za wsparcie...

zobacz więcej

Zdaniem Zełenskiego „dzisiaj jest historyczny dzień: to historyczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy, a on miał historyczne przemówienie w ukraińskim parlamencie”.

„Ukraina od dawna należy do wspólnoty europejskiej. W kwestii przystąpienia do UE liczymy na potężne wsparcie Andrzeja


Odnosząc się do kwestii członkostwa w Unii Europejskiej, prezydent Ukrainy zaznaczył, że Ukraina od dawna należy do wspólnoty europejskiej, ale w kwestii przystąpienia do UE, potrzebuje „potężnych ambasadorów i przyjaciół”.

– Uważamy, że to się stanie i liczymy na status kraju kandydującego do UE w czerwcu. Liczymy na potężne wsparcie Andrzeja w tej kwestii – powiedział.

Przeczytaj także: Prezydent: Wspierając Ukrainę realizujemy dziedzictwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Zełenski podkreślał, że rolę współpracy i „historycznego pojednania" między narodami polskim i ukraińskim, a także "historyczne wsparcie, które okazuje Polska Ukraińcom, ukraińskiemu narodowi, siłom zbrojnym Ukrainy”. Prezydent Ukrainy stwierdził, uchodźcy wojenni z jego kraju, zostali w Polsce przyjęci „jak rodzina”.

Zełeński o Dudzie: Z Andrzejem mamy wspaniałe relacje. Codziennie pyta, w czym może pomóc [WIDEO]

– Nie wiem, kto mógłby zrobić więcej od Polaków, naprawdę jestem bardzo wdzięczny – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński pytany podczas...

zobacz więcej

Prezydenci omówili kwestie dotyczące wzmocnienia sił zbrojnych Ukrainy i eksportu ukraińskiego zboża”


Mówił także o oporze, jaki stawiają Ukraińcy rosyjskiej armii. – Ukraina broni praw, wolności nie tylko swojej, ale też praw wolności każdego państwa europejskiego, też Polski – podkreślił.

Zaznaczył, że ważne jest, aby oba narody nie straciły siły wzajemnej relacji, jaka powstała po rosyjskiej agresji. – Zrobimy wszystko, żebyśmy nie stracili tej przyjaźni ani strategicznego partnerstwa – powiedział Zełenski.

Jak poinformował, podczas spotkania z Dudą omawiał ważne kwestie dotyczące wzmocnienia sił zbrojnych. Dziękował też polskiemu prezydentowi za jego wsparcie w tej kwestii. Kolejnym omawianym tematem było - relacjonował - bezpieczeństwo żywnościowe i odblokowanie szlaków dostaw ukraińskiego zboża na rynki światowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej