RAPORT

Wojna na Ukrainie

Forum w Davos. Wicepremier Sasin na ważnych dla polskiej gospodarki spotkaniach

Tegoroczny szczyt w Davos odbędzie się w dniach 22-26 maja (fot. PAP/Rafał Guz)
Tegoroczny szczyt w Davos odbędzie się w dniach 22-26 maja (fot. PAP/Rafał Guz)

Podczas rozpoczynającego się w Davos Światowego Forum Ekonomicznego wicepremier Jacek Sasin spotka się z przedstawicielami instytucji finansowych w sprawie ich potencjalnego zaangażowania w transformację polskiej energetyki. Wicepremier przyznaje, że Polska sama nie udźwignie finansowo tego wyzwania.

„W drodze do Davos. W planach ważne spotkania dla polskiej gospodarki” – napisał w niedzielę Jacek Sas in w mediach społecznościowych.

Sasin: Polskie kopalnie mogą zwiększyć wydobycie węgla do 2 mln ton

W kontekście kryzysu energetycznego, zakazu importu węgla z Rosji, polskie kopalnie mogą zwiększyć wydobycie o 1 do 2 mln ton węgla – ocenił...

zobacz więcej

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w piątek był pytany na antenie Radia Plus na temat swojego udziału w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

Sasin podkreślił, że oprócz dyskusji na temat wojny w Ukrainie na agendzie będzie również kwestia transformacji energetycznej. „Ten temat w związku z wojną nie tylko nie zszedł z agendy, ale wręcz przeciwnie. Stał się jeszcze bardziej ważny w kontekście odcięcia dostaw surowców energetycznych z Rosji. Transformacja energetyczna staje się pierwszoplanowym zadaniem dla Europy, o tym trzeba rozmawiać" - powiedział.

Dodał, że w Davos będą obecni również przedstawiciele polskich spółek energetycznych.

„Będę chciał się również spotkać z przedstawicielami największych instytucji finansowych światowych, tak aby zachęcić ich do udziału finansowego, kapitałowego w tym procesie transformacji energetycznej, który będzie wymagał od nas rzeczywiście zaangażowania ogromnych środków, którymi w pełni nie dysponujemy” - dodał wicepremier.

Tegoroczny szczyt w Davos odbędzie się w dniach 22-26 maja. Planowane na styczeń obrady Światowego Forum Ekonomicznego przeniesiono w grudniu na nieokreślony termin z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń wariantem koronawirusa Omikron. Spotkania światowych przywódców i liderów biznesu odbywają się w szwajcarskim kurorcie od 1971 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej