RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja rozstawia „Terminatory”. Najnowsze doniesienia o sytuacji na wschodzie Ukrainy

W ciągu minionej doby ukraińska armia odparła dziewięć ataków rosyjskiego wojska w Doniecku i Ługańsku. Sztab Generalny podsumował sytuację na froncie w 88. dniu rosyjskiej inwazji. Brytyjskie ministerstwo obrony wskazuje w niedzielę, że Rosja prawdopodobnie rozmieściła na osi Siewierodoniecka ciężkie wozy bojowe BMP-T Terminator, których zadaniem jest wsparcie czołgów. Uspokaja jednak: 10 takich pojazdów raczej nie wpłynie znacząco na przebieg kampanii.

Prezydent Duda powitany owacją w ukraińskim parlamencie. „Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy”

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę składa wizytę w Kijowie, gdzie wygłosił przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy – to pierwsze takie...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W wyniku ostrzału miast i wsi obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy przez wojska rosyjskie w ciągu ostatniej doby rannych zostało 11 osób - podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodowych Ołeha Syniehubowa.

Rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy


„Minionej doby rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ostrzeliwali miasto Charków oraz inne miejscowości obwodu. Pięciu cywilów zostało rannych w ostrzale dzielnicy Sałtiwka w Charkowie” napisał Syniehubow na Telegramie.

Miasta na wschodzie kraju ostrzeliwane są przez Rosjan amunicją kasetową i pociskami wystrzeliwanymi z czołgów, moździerzy i śmigłowców. Szef władz leżącej w obwodzie charkowskim Hromady zaznaczył, że mimo ostrzału przedsiębiorstwa dostarczające prąd, wodę i gaz wciąż działają. Tam, gdzie to możliwe, władze niosą pomoc humanitarną. Żywność przekazywana jest między innymi do ośrodka zdrowia, do którego ewakuowano część mieszkańców najbardziej dotkniętych walkami miejscowości – podał Ukrinform.

Co z rozmieszczanymi „Terminatorami”?


„Jedyna będąca w gotowości bojowej rosyjska kompania wozów BMP-T Terminator do wsparcia czołgów została prawdopodobnie wysłana na oś Siewierodoniecka w ramach ofensywy w Donbasie. Ich obecność sugeruje, że w atak zaangażowane jest Centralne Zgrupowanie Wojsk (CGW), które jest jedyną formacją dysponującą tym pojazdem. CGW poniosło wcześniej ciężkie straty, nie zdoławszy przebić się do wschodniego Kijowa w pierwszej fazie inwazji” – czytamy w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego wojska. Jak wskazano, Rosja opracowała Terminatora po stwierdzeniu potrzeby zapewnienia specjalnej ochrony głównym czołgom bojowym, których używała podczas wojny afgańskiej i czeczeńskiej.

To priorytet armii Putina


„Obszar Siewierodoniecka pozostaje jednym z bezpośrednich priorytetów taktycznych Rosji. Jest jednak mało prawdopodobne, by przy rozmieszczeniu maksymalnie dziesięciu Terminatorów miały one znaczący wpływ na przebieg kampanii” – dodaje brytyjski MON. Minionej doby wojska ukraińskie zniszczyły pięć czołgów, cztery systemy artyleryjskie, dziesięć bojowych wozów opancerzonych i dwa inne pojazdy. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła jeden bezzałogowy statek powietrzny i dwa pociski manewrujące, a samoloty uderzeniowe zniszczyły dwanaście jednostek wrogiego sprzętu.

Zobacz także: „Pociski wystrzelone na Kijów podczas przemówień Dudy i Zełenskiego”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej