RAPORT

Pogarda

Prezydent Duda powitany owacją w ukraińskim parlamencie. „Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy”

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę składa wizytę w Kijowie, gdzie wygłosił przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy – to pierwsze takie wystąpienie zachodniego przywódcy od początku wojny. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły wizyty są utrzymywane w tajemnicy. Pojawiły się już nagrania z przyjęcia polskiego prezydenta w ukraińskim parlamencie, gdzie powitano go owacją na stojąco. „Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy” – cytuje słowa Andrzeja Dudy ukraiński parlamentarzysta.

Prezydent Duda podpisał ustawę ułatwiającą kontakty Ukraińców z pracodawcami

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości – powiedział polski prezydent w niedzielę w Kijowie, przemawiając przed ukraińskim parlamentem, cytowany przez Agencję Reutera.

Odniósł się tym samym do – jak mówił – „niepokojących głosów, że Ukraina powinna poddać się żądaniom Putina”. – Nic o was bez was – zapewnił sojuszników Andrzej Duda.

Nowe porozumienie między Polską a Ukrainą


Wskazywał, że biorąc pod uwagę przyjazne stosunki między Warszawą a Kijowem, co szczególnie widoczne w kontekście toczącej się wojny Rosji z Ukrainą, czas na podpisanie nowego dobrosąsiedzkiego porozumienia między Ukrainą a Polską. – Granica polsko-ukraińska powinna łączyć, a nie dzielić – mówił Duda i podkreślił, że przejawem dobrych stosunków polsko-ukraińskich będzie szybkie połączenie kolejowe między Kijowem a Warszawą.

Prezydent zapewnił, że Polska zrobi wszystko co może, by pomóc Ukrainie stać się członkiem Unii Europejskiej. Zdjęcie opublikowane przez Kancelarię Prezydenta wskazuje, że odbyło się także spotkanie w cztery oczy między Andrzejem Dudą i Wołodymyrem Zełenskim. Poprzednio Andrzej Duda gościł w Kijowie w połowie kwietnia.

Zobacz także: Odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt. „To zwierzę wolne, nie potrzebuje klatki”
teraz odtwarzane
Prezydent Duda powitany owacją w Radzie Najwyższej Ukrainy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej