RAPORT

Wojna na Ukrainie

Cywilny statek w tarapatach w pobliżu Wyspy Węży. Niewiarygodne, do czego są zdolni Rosjanie

Ukraińska marynarka wojenna pokazała, gdzie doszło do incydentu w pobliżu Wyspy Węży (fot. Shutterstock/Aytug askin)
Ukraińska marynarka wojenna pokazała, gdzie doszło do incydentu w pobliżu Wyspy Węży (fot. Shutterstock/Aytug askin)

Rosyjskie wojska zagroziły użyciem broni pływającemu pod banderą Togo cywilnemu statkowi na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na marynarkę wojenną Ukrainy.

Rosjanie wchodzą drugi raz do tej samej rzeki. Kolejna próba armii Putina na wschodzie Ukrainy

Już 28 850 żołnierzy i 204 samoloty straciły siły rosyjskie od początku agresji na Ukrainie – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„21 maja Britta K, cywilny statek pod banderą Republiki Togo, przepływający przez ukraińskie wody terytorialne w pobliżu Wyspy Węży, otrzymał od Rosjan sygnał z żądaniem opuszczenia wód terytorialnych Rosji, gdyż w przeciwnym razie użyta zostanie broń” – poinformowała ukraińska marynarka.

„Tego nie było od czasu Hitlera”


„Rosja próbuje nielegalnie przywłaszczyć sobie ukraińskie terytorium nawet bez tak zwanych pseudoreferendów. Ostatnio robił to Hitler w czasie II wojny światowej. Ale nie oddamy naszych terytoriów” – zaznaczono w opublikowanym na Facebooku komunikacie.

W opinii ukraińskiego wywiadu Wyspa Węży ma znaczenie strategiczne, a siły rosyjskie chcą ją wykorzystywać do kontrolowania całej północno-zachodniej części Morza Czarnego. Wyspa jest obecnie zajęta przez wojska rosyjskie, ale strona ukraińska podejmuje próby jej odzyskania.

Zobacz także: Szokujący pomysł Rosjan. Zamiast worków z piaskiem barykadowali się... „dynamitem”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej