RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy przeciwne unijnemu funduszowi na rzecz odbudowy Ukrainy

KE zaproponowała stworzenie wspólnego instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy (fot. Shutterstock/canadastock;  Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
KE zaproponowała stworzenie wspólnego instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy (fot. Shutterstock/canadastock; Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

Minister finansów Niemiec Christian Lindner powiedział w piątek, że rząd RFN nie popiera kolejnego wspólnego zadłużenia się UE na rzecz odbudowy Ukrainy, na wzór mechanizmu wykorzystanego do wsparcia unijnej gospodarki po pandemii COVID-19. Rozwiązanie takie rozważa Komisja Europejska.

Ekspert dla „Spiegla” o Putinie: Należy pozwolić mu cokolwiek wygrać

Amerykański politolog i ekspert ds. bezpieczeństwa Graham Allison martwi się o los Władymira Putina. Na łamach tygodnika „Der Spiegel” apeluje aby...

zobacz więcej

– Niemcy nie zgadzają się na dodatkowy fundusz, wzorowany na mechanizmie Next Generation EU – oznajmił Lindner, który wypowiadał się na marginesie spotkania w Bonn ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G7.

Zdaniem niemieckiego ministra, fundusz odbudowy UE finansowany wspólnym zadłużeniem powstał w „unikalnej sytuacji”, a ponadto „nie został nawet jeszcze wykorzystany”.

Christian Lindner zaznaczył, że rząd Niemiec „nie popiera” podobnego rozwiązania dla Ukrainy.

Niemcy skłaniają się ku klasycznym metodom wspierania krajów trzecich, w oparciu o unijne środki budżetowe.

Propozycja Komisji Europejskiej


KE zaproponowała stworzenie wspólnego instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy w połowie maja, argumentując, że można się już „oprzeć na doświadczeniu zdobytym przez UE” podczas konstruowania planu odbudowy na podstawie niestosowanego wcześniej wspólnego zadłużenia.

Przeciwne takiemu rozwiązaniu są wszystkie tzw. państwa oszczędne Unii, czyli Holandia, Dania, Austria i Szwecja.

CZYTAJ TAKŻE: Spór o Leopardy. „Polska zarzuca Niemcom złamanie słowa”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej