RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kraje bałtyckie wstrzymały import rosyjskiego prądu

Litwa importować prąd m.in. przez połączenia z Polską, Szwecją i Łotwą (fot. Shuterstock/ABCDstock)
Litwa importować prąd m.in. przez połączenia z Polską, Szwecją i Łotwą (fot. Shuterstock/ABCDstock)

Operator ogólnoeuropejskiej giełdy energii elektrycznej Nord Pool wstrzymał w niedzielę handel rosyjskim prądem od jedynego importera w krajach bałtyckich Grupy Inter RAO. Zapotrzebowanie na prąd Litwa będzie zaspokajała m.in. przez połączenia z Polską, Szwecją i Łotwą.

Wiemy, kto sfinansował podróż Trzaskowskiego do USA. Ilu urzędników mu towarzyszyło?

Pod koniec kwietnia Rafał Trzaskowski poleciał do Stanów Zjednoczonych. Spędził tam około tygodnia. Jak informuje stołeczny ratusz, wyjazd był...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

– Zawieszenie handlu energią elektryczną z Rosją nie będzie miało wpływu na litewski system przesyłu energii elektrycznej. Zapotrzebowanie kraju będzie zaspokajane przez lokalne elektrownie oraz import od strategicznych partnerów poprzez istniejące połączenia międzysystemowe z Polską, Szwecją i Łotwą – powiedział prezes litewskiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid Rokas Masiulis.

Według Litgrid w ubiegłym roku import z tych krajów stanowił 83 proc. całkowitego importu energii elektrycznej.

Pod koniec 2020 roku Litwa zawiesiła przepływy handlowe energią elektryczną z Białorusią przez istniejące połączenia międzysystemowe. W tym roku, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Litwa zrezygnowała też z importu rosyjskiej ropy i gazu ziemnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej