RAPORT

Pogarda

Bez debaty w PE po morderstwie młodej chrześcijanki. Przeciwko głosowali europosłowie z Polski

Europosłowie z Polski nie chcieli debaty nt. prześladowania chrześcijan (fot. PAP/Marcin Obara, Rafał Guz, Tomasz Gzell)
Europosłowie z Polski nie chcieli debaty nt. prześladowania chrześcijan (fot. PAP/Marcin Obara, Rafał Guz, Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Brutalne morderstwo młodej studentki przez muzułmańskich kolegów w Nigerii przed tygodniem wstrząsnęło opinią publiczną. Dziewczyna została ukamienowana, a następnie spalona, podczas gdy jej oprawcy w czasie „wymierzania prawa” szariatu krzyczeli „Allah Akbar”. Sprawą mógł zająć się Parlament Europejski, do którego wpłynął wniosek o debatę nt. prześladowań chrześcijan. Ten temat nie interesował jednak eurokratów i wniosek został przez PE odrzucony, m.in. głosami europarlamentarzystów z Polski. Czyimi konkretnie?

Dworczyk: Posłowie w PE „alergicznie reagują” na polityków o chrześcijańskich wartościach

Beata Szydło jest bardzo kompetentnym i doświadczonym politykiem, który dobrze realizowałaby swoją misję jako szef komisji ds. zatrudnienia PE,...

zobacz więcej

Dziennik „Le Monde” opisywał w ubiegłym tygodniu szokujące kulisy ukamienowania i spalenia nigeryjskiej studentki Deborah Samuel, oskarżonej przez kolegów o bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi.

Wcale nie chodziło o bluźnierstwo. Dlaczego naprawdę zginęła Deborah Samuel


To jednak jedynie pretekst. Prawdziwy powód? Dziewczyna na studenckiej grupie WhatsApp zaprotestowała przeciwko ciągłemu wysyłaniu wiadomości o muzułmańskim przesłaniu, podczas gdy kanał miał służyć do wymiany informacji o zadaniach i egzaminach.

„Muzułmańscy studenci wściekli się po jej zniewadze, zmobilizowali się i pobili ją na śmierć” – relacjonował jeden z uczniów. Deborah została wyciągnięta siłą z sali przed budynek uczelni, ukamienowana. Oprawcy następie obłożyli jej ciało oponami i podpalili, krzycząc „Allah Akbar”. W sieci krążą nagrania brutalnego morderstwa, na których widać, jak ubrana w różową sukienkę dziewczyna leży twarzą do ziemi, a tłum ją biczuje i obrzuca kamieniami.
Zamordowana Deborah Samuel (fot. TT/GonzangZ)
Zamordowana Deborah Samuel (fot. TT/GonzangZ)

UE symbolicznie potępia, PE milczy


Zbrodnię potępiła administracja Unii Europejskiej, apelując do władz Nigerii, by mordercy zostali nie tylko szybko postawieni przed sądem, ale by równie szybko wymierzono sprawiedliwość. „Należy również zapobiegać kolejnym przypadkom” – podkreślono na Twitterze unijnej delegacji w Nigerii. Sprawą mógł zająć się także Parlament Europejski, który w sprawach przestrzegania praw człowieka chętnie zabiera głos – szczególnie gdy chodzi o mniejszości seksualne. Do PE wpłynął nawet wniosek o debatę nt. prześladowań chrześcijan na świecie.

Wniosek jednak... odrzucono, a sprawa brutalnego morderstwa Deborah nie trafiła pod obrady PE. O prześladowaniach chrześcijan nie chcieli rozmawiać także niektórzy europosłowie z Polski – wskazują internauci, oburzeni postawą deputowanych z naszego kraju.

Kto z Polski był przeciw?


Wyniki głosowania na stronie PE potwierdzają, że przeciwko debacie opowiedzieli się m.in. Janina Ochojska, Sylwia Spurek, Robert Biedroń, Łukasz Kohut czy Leszek Miller. Zobacz także: Oburzające wystąpienie europosłanki w PE. Ochojska i Biedroń „poniosą konsekwencje?”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej