RAPORT

Pogarda

Rosja kradnie i blokuje miliony ton zboża. Wielu krajom grozi głód

Wywóz 22 mln ton zboża z Ukrainy jest obecnie niemożliwy (fot.  CFOTO/Future Publishing via Getty Images)
Wywóz 22 mln ton zboża z Ukrainy jest obecnie niemożliwy (fot. CFOTO/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja blokuje nasze porty i dlatego wywóz 22 mln ton zboża jest obecnie niemożliwy – powiedział w sobotę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii Antonio Costą.

Przez suszę ceny żywności mogą dodatkowo wzrosnąć [WIDEO]

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

  – Rosja zablokowała prawie wszystkie porty, wszystkie morskie możliwości eksportowe dla produktów spożywczych – naszego zboża, jęczmienia, słonecznika. Na świecie nastąpi kryzys. Drugi kryzys po kryzysie energetycznym, który został sprowokowany przez Rosję. Teraz Rosja wywoła kryzys żywnościowy, jeśli nie odblokujemy dróg dla Ukrainy, nie pomożemy krajom Afryki, krajom Europy, krajom Azji, które potrzebują tych produktów – powiedział Zełenski.

Prezydent wskazał także, że Rosja kradnie i eksportuje ukraińskie plony, a władze w Kijowie wiedzą, gdzie dostarczane są skradzione produkty. Wyjaśnił, że prace w tej sprawie trwają na szczeblu MSZ Ukrainy.

Wskutek inwazji Rosji na Ukrainę eksport zboża z tego kraju spadł z 5 mln ton miesięcznie przed 24 lutym do 500 tys. ton obecnie. Ukraina eksportowała większość swoich towarów przez porty morskie, ale od czasu inwazji Rosji jest zmuszona do eksportu koleją lub przez małe porty naddunajskie.

Apel sekretarza generalnego ONZ do Rosji


19 maja, przemawiając na spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa żywnościowego ONZ w Nowym Jorku, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował do Rosji o umożliwienie „bezpiecznego i pewnego eksportu zboża przechowywanego w ukraińskich portach” oraz o to, by rosyjska żywność i nawozy miały „pełny i nieograniczony dostęp do światowych rynków”. Inwazja Rosji na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost światowych cen zbóż, olejów spożywczych, paliw i nawozów, a Guterres ostrzegł, że pogorszy to sytuację żywnościową, energetyczną i ekonomiczną w ubogich krajach.

– Zagrożone są dziesiątki milionów ludzi, którzy znajdą się na granicy zagrożenia braku bezpieczeństwa zaopatrzenia w żywność, a następnie niedożywienia, masowego głodu i klęski głodu, co może doprowadzić do kryzysu trwającego przez lata – oświadczył Guterres.

Eksport polskiej żywności wzrósł o 16 proc.

W I kwartale bieżącego roku polski eksport towarów rolno –spożywczych osiągnął poziom 10,2 mld euro i był o 16,2 proc. wyższy w porównywalnym...

zobacz więcej

Wielu krajom zagraża głód


Rosja i Ukraina wspólnie odpowiadają za prawie jedną trzecią światowych dostaw pszenicy. Ukraina jest również głównym eksporterem kukurydzy, jęczmienia, oleju słonecznikowego i rzepakowego, a Rosja oraz Białoruś, która wsparła Moskwę w wojnie na Ukrainie, odpowiadają za ponad 40 procent światowego eksportu potażu, składnika wykorzystywanego do celów rolniczych.

Według informacji ONZ 36 krajów, w tym niektóre z najbiedniejszych i najbardziej narażonych krajów świata, w tym Liban, Syria, Jemen, Somalia i Demokratyczna Republika Konga, importuje ponad połowę pszenicy z Rosji i Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej