RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Ukrainie

Andrzej Duda jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny wygłosi orędzie w Radzie Najwyższej w Kijowie (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)
Andrzej Duda jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny wygłosi orędzie w Radzie Najwyższej w Kijowie (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

„Mamy poważne problemy”. Rosyjski minister potwierdza, że sankcje działają

Rosyjski minister transportu Witalij Sawieliew oświadczył w sobotę, że zachodnie sankcje praktycznie zniszczyły całą logistykę w Rosji i...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazał, że w swoim wystąpieniu prezydent „z pewnością odwoła się do historii polsko-ukraińskiej, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy”.

Prezydencki minister zapowiedział także, że prezydent spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; przewidziano również rozmowy dwustronne delegacji.

Przeczytaj także: Prezydent: Prawdopodobieństwo, że Rosja zaatakuje państwo NATO, bardzo niewielkie

To już kolejna wizyta w Kijowie


Polski przywódca złożył już w połowie kwietnia – razem z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy: Alarem Karisem, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą – wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.Prezydenci odwiedzili też wówczas podkijowskie miejscowości – Buczę, Borodziankę i Irpień, gdzie miały miejsce masowe zbrodnie wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski od dawna mają bardzo dobry kontakt. Prezydent Ukrainy pytany o stosunki z Polską podkreśla, że z żadnym z zachodnich liderów nie ma tak dobrych relacji jak z Andrzejem Dudą, z którym może kontaktować się o każdej porze dnia i nocy.

Rozmawiają bezpośrednio i tak będzie również dziś, dlatego że oprócz oficjalnego spotkania przewidziano rozmowę w cztery oczy, co - jeśli chodzi o kancelarię prezydenta Zełenskigo, jest formą bardzo rzadką.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej