RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy dziękują kremlowskiej telewizji. Pomogła w naprowadzeniu ognia [WIDEO]

Serhij Hajdaj: chełpili się, a teraz zbierać nie ma czego (fot. FB/sergey.gaidai.loga)
Serhij Hajdaj: chełpili się, a teraz zbierać nie ma czego (fot. FB/sergey.gaidai.loga)

Ukraińska Gwardia Narodowa zlikwidowała rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej w sobotę zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim i ostrzeliwał Siewierodonieck - poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodu. Naprowadzić ogień pomógł materiał propagandowy w rosyjskiej telewizji.

Rosjanin chwali się ojcu: Ucięliśmy jeńcowi ucho, a mogliśmy zrobić „durszlak”

– Ucho jednemu odcięliśmy, bo nie chciał mówić. To jeszcze delikatnie, to normalnie – kuli w łeb mu nie wpakowaliśmy, BTR-em nie poćwiartowali –...

zobacz więcej

„Gwardziści zniszczyli sprzęt przeciwnika, którego użyto do zniszczenia mostu Pawłohradzkiego (przez rzekę Doniec) i ostrzeliwania Siewierodoniecka. Dziękujemy rosyjskim propagandystom za wskazówkę” - napisał Hajdaj na Facebooku.

Szef władz obwodowych opublikował nagranie z powietrza ze zniszczenia rosyjskiego pojazdu, a także – „z wdzięczności za naprowadzenie ognia”, jak napisał – dwa zrzuty ekranu z reportażu rosyjskiej telewizji państwowej.

„Tak się chełpili, a teraz zbierać nie ma czego. I tak będzie z każdym” – dodał.Mariusz Cielma, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”, zidentyfikował pojazd na zdjęciach jako moździerz samobieżny Tulipan o kalibrze 240 mm. Wcześniej w sobotę Hajdaj powiadomił o zniszczeniu przez Rosjan ważnego mostu pomiędzy Siewierodonieckiem i Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim.

Przeczytaj także: Tak ukraiński specnaz powstrzymuje „orków”. Zobacz moment zniszczenia ważnych mostów kolejowych

Most był już raz zniszczony przez Rosjan w 2014 roku, w pierwszym roku wojny w Donbasie. Wówczas siły wspieranych przez Rosję separatystów wycofywały się i wysadziły w powietrze przeprawę. Most został odbudowany w 2016 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej