RAPORT

Wojna na Ukrainie

Do Mariupola wkroczyli kadyrowcy. „Wyjazd z miasta jest niemożliwy”

Zdaniem ukraińskich władz do Mariupola wkroczyli kadyrowcy (fot. Forum/ Yelena Afonin/TASS)
Zdaniem ukraińskich władz do Mariupola wkroczyli kadyrowcy (fot. Forum/ Yelena Afonin/TASS)

Rosyjskie siły okupacyjne dokonują w Mariupolu rotacji: bojownicy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej są zmieniani przez żołnierzy Rosgwardii i czeczeńskich bojowników Ramzana Kadyrowa – poinformował w sobotę doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Posterunki są już nawet na drogach gruntowych, co wyklucza możliwość ucieczki z Mariupola.

Rosjanie wchodzą drugi raz do tej samej rzeki. Kolejna próba armii Putina na wschodzie Ukrainy

Już 28 850 żołnierzy i 204 samoloty straciły siły rosyjskie od początku agresji na Ukrainie – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych...

zobacz więcej

Na posterunkach i tzw. punktach filtracyjnych w okupowanym Mariupolu przeprowadzana jest rotacja – przekazał Andriuszczenko na Telegramie. Jak wyjaśnił, „kolaboranci i przedstawiciele »milicji ludowej« tzw. DRL są zastępowani przez funkcjonariuszy Rosgwardii oraz kadyrowców”.

„Ponadto okupanci rozmieszczają dodatkowe posterunki na drogach gruntowych na wyjeździe z miasta, którymi (dotychczas) można było ominąć kontrolę filtracyjną” – powiadomił Andriuszczenko.

Jak działają tzw. punkty filtracyjne?


„Filtracja” to szczegółowe kontrole, które mają na celu wykrycie, czy dana osoba popiera władze ukraińskie lub ma związki z formacjami militarnymi Ukrainy. W przypadku uznania za „nieprawomyślną” taka osoba nie może opuścić miasta i zostaje zatrzymana – wynika z dotychczasowych informacji ukraińskich władz.

Tym samym, wskazał Andriuszczenko, jakakolwiek ewakuacja z miasta stała się niemożliwa aż do momentu uzgodnienia korytarzy ewakuacyjnych z siłami okupacyjnymi. Urzędnik przestrzegł przed powracaniem do miasta „po rzeczy”, do czego zachęcała rosyjska propaganda. „To droga w jedną stronę” – zaznaczył. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej