RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spór o Leopardy. „Polska zarzuca Niemcom złamanie słowa”

Trwa impas w rozmowach o przekazaniu Polsce niemieckich czołgów (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Trwa impas w rozmowach o przekazaniu Polsce niemieckich czołgów (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Rozmowy o przekazaniu Polsce niemieckich czołgów najnowszej generacji utknęły w martwym punkcie – informuje „Der Spiegel”. Według tygodnika Polska zarzuca Niemcom złamanie słowa.

Kolejne kłopoty z niemieckimi czołgami dla Ukrainy. Rząd nie może „znaleźć” amunicji

Z Berlina docierają kolejne sygnały o planowanych dostawach broni na Ukrainę. Okazuje się jednak, że z trudem wynegocjowane przez Kijów czołgi...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W internetowym wydaniu „Der Spiegel” zauważa, że z powodów politycznych niemiecki rząd zwleka przekazaniem Ukrainie ciężkich czołgów bojowych. Alternatywą jest „wymiana okrężna” – przekazanie Ukrainie przez kraje NATO z Europy Wschodniej należących do nich czołgów produkcji sowieckiej, w zamian za niemieckie Leopardy od Bundeswehry.

Strona niemiecka zawarła już porozumienie w tej sprawie z rządem Czech, natomiast rozmowy z Polską „utknęły beznadziejnie w martwym punkcie”.

„Der Spiegel” podkreśla, że Polska od początku wojny zachowuje się „we wzorowy sposób” – przekazała Ukrainie 240 czołgów sowieckiej produkcji, czyli niemal wszystkie, jakimi dysponowała. Powstała luka w uzbrojeniu miała zostać zapełniona nowoczesnymi niemieckimi czołgami.

Rząd w Warszawie opierał się na zapewnieniach strony niemieckiej, że uzupełni powstałe luki w uzbrojeniu nowoczesnymi niemieckimi czołgami. Rozmowy utknęły, ponieważ w przeciwieństwie do Czech Polska nie chce czołgów starszego typu i domaga się najnowszych modeli Leopardów.

Zełenski: Rozmawiamy o gwarancjach bezpieczeństwa bez udziału Rosji

Ukraina rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami zagranicznymi; powstał projekt umowy o tych gwarancjach i nie przewiduje on...

zobacz więcej

Złamane obietnice


Niemieccy dziennikarze oceniają, że strona niemiecka nie widzi możliwości szybkiego rozwiązania problemu. Według resortu obrony szybkie dostawy Leopardów najnowszej generacji nie są możliwe, bo Bundeswehra, poza niewielką częścią wojsk pancernych, jeszcze nimi nie dysponuje. Nadziei na kompromis nie widać.

„Ze strony Niemiec istniały obietnice wzmocnienia naszej zdolności obronnej, niestety, nic z tego nie zostało zrealizowane” – mówił w wywiadzie dla „Spiegla” wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęk.

CZYTAJ TAKŻE: Szynkowski vel Sęk: Od Niemiec oczekujemy więcej działań, nie obietnic

Cytowany przez dziennik poseł współrządzącej partii Zieloni Tony Hofreiter powiedział, że „realizacja wymiany okrężnej z Polską ma decydujące znaczenie, ponieważ Polska zrobiła bardzo dużo dla wsparcia Ukrainy”.

Leopardy dla Czechów


W środę czeska minister obrony Jana Czernochova poinformowała, że Niemcy podarują Czechom 15 starszych czołgów Leopard 2A4. Praga zacznie też negocjacje z Berlinem w sprawie zakupu 50 najnowocześniejszych Leopardów 2A7+.

Minister obrony powiedziała też, że chciałaby, żeby Niemcy przy produkcji nowych czołgów lub ich modernizacji współpracowali z czeskim przemysłem zbrojeniowym.

Podarowane przez Berlin czołgi mają zostać dostarczone do Czech jeszcze w tym roku wraz z częściami zamiennymi i amunicją. Czescy żołnierze przejdą w RFN stosowne szkolenia, a później w Czechach odbędą się manewry z udziałem wojsk niemieckich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej