RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja blokuje eksport ukraińskiego zboża. Zełenski podał szokujące dane

Rosjanie blokują eksport milionów ton ukraińskiego zboża (fot. Shutterstock)
Rosjanie blokują eksport milionów ton ukraińskiego zboża (fot. Shutterstock)

Rosja blokuje nasze porty i dlatego wywóz 22 mln ton zboża jest obecnie niemożliwy – powiedział w sobotę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii Antonio Costą.

Zełenski: Rozmawiamy o gwarancjach bezpieczeństwa bez udziału Rosji

Ukraina rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami zagranicznymi; powstał projekt umowy o tych gwarancjach i nie przewiduje on...

zobacz więcej

Zełenski dodał, że problem mogący wywołać kryzys żywnościowy na całym świecie można rozwiązać środkami wojskowymi i zaapelował w związku z tym do partnerów zagranicznych o dostarczenie Ukrainie niezbędnej broni.

Prezydent wskazał także, że Rosja kradnie i eksportuje ukraińskie plony, a władze w Kijowie wiedzą, gdzie dostarczane są skradzione produkty. Wyjaśnił, że prace w tej sprawie trwają na szczeblu MSZ Ukrainy. Wskutek inwazji Rosji na Ukrainę eksport zboża z tego kraju spadł z 5 mln ton miesięcznie przed 24 lutym do 500 tys. ton obecnie.

Ukraiński premier Denys Szmyhal w komentarzu do wizyty w Kijowie premiera Portugalii poinformował o wsparciu finansowym w wysokości 250 mln euro, jakie kraj ten udzieli Ukrainie.

Kijów ma w tym roku otrzymać od Lizbony pierwszą transzę pomocy sięgającą 100 mln euro, które „pomogą Ukrainie w utrzymaniu stabilności makroekonomicznej w czasie wojny i umożliwią szybszą odbudowę”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej