RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: Ukraińscy żołnierze walczą również o naszą wolność

Ukraińscy żołnierze walczą również o naszą wolność (fot. TT/Defence of Ukraine)
Ukraińscy żołnierze walczą również o naszą wolność (fot. TT/Defence of Ukraine)

Państwo polskie nie traci, w bilansie ogólnym będziemy raczej zyskiwać na tej emigracji – powiedział premier Mateusz Morawiecki o napływie ukraińskich uchodźców. Podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego szef rządu zaznaczył, że pomoc Ukraińcom to dla Polski nie jest duży wydatek, ponieważ dla wielu działań humanitarnych pozyskujemy środki ze Wspólnoty Europejskiej.

Premier o fuzji Orlenu i Lotosu: Polska będzie w lepszym położeniu niż wielu konkurentów

Jestem przekonany, że jeśli fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos dojdzie do skutku, to Polska będzie w lepszym położeniu niż wielu naszych konkurentów...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki mówił o szczególnym męstwie żołnierzy ukraińskich, którzy bronią swego kraju przed rosyjskim agresorem. – Ukraińscy żołnierze, prawdziwi wojownicy, walczą również o nasze bezpieczeństwo, o naszą wolność, oni tam umierają – podkreślił szef rządu.

Dodał, że był niedawno w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, a kilka tygodni wcześniej we Lwowie i widział okaleczonych w wojnie z rosyjskim najeźdźcą ukraińskich żołnierzy.

– Widziałem chłopaków bez nóg, bez rąk, nikt by nie chciał tak żyć, a oni tę ofiarę złożyli, również za naszą wolność – zauważył premier.

Mateusz Morawiecki mówił młodzieży, że to, co się dzisiaj dzieje za naszą wschodnią granicą, to tworzenie się nowego państwa ukraińskiego. – To, co się wykluje z tej wojny będzie być może determinowało naszą historię na najbliższe dekady – zaznaczył szef rządu.

Ogólnopolski Kongres Dialogu Młodzieżowego odbywa się w Warszawie. Jego uczestnikami są między innymi młodzi działacze organizacji pozarządowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej