
Wyrok w sprawie zabójstwa 28-letniej Pauliny D. jest niesprawiedliwy – ocenił w sobotę w Łodzi minister w KPRM Michał Wójcik, mówiąc o skazaniu na 25 lat więzienia sprawcy brutalnej zbrodni. Dodał, że według jego wiedzy prokuratura, która domagała się dożywocia, złoży apelację.
Sekcja zwłok 28-latki wykazała wstępnie, że przyczyną jej śmierci były rany kłute szyi – podała Prokuratura Okręgowa w Łodzi. W związku ze sprawą...
zobacz więcej
W czwartek Sąd Okręgowy w Łodzi skazał na karę 25 lat więzienia 43-letniego Gruzina Mamukę K., oskarżonego o brutalne zabójstwo w 2018 roku 28-letniej łodzianki Pauliny D . Skazany po 20 latach będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie z więzienia. Sąd nie miał wątpliwości, co do dokonania zabójstwa przez Mamukę K., jednak nie przyjął związku tego zabójstwa ze zgwałceniem.
Wójcik ocenił w sobotę, że ten wyrok jest „bulwersujący” i „niesprawiedliwy”. Minister pytał, co trzeba zrobić, by „zasłużyć” na karę dożywotniego pozbawienia wolności.
Sąd Okręgowy w Łodzi skazał 43-letniego Gruzina Mamukę K. na 25 lat więzieniaza brutalne zabójstwo 28-letniej łodzianki Pauliny D. Do zbrodni...
zobacz więcej
– Prokurator żądał kary dożywotniego pozbawienia wolności i taka kara byłaby karą sprawiedliwą. Taka kara odstraszałaby potencjalnych sprawców najgroźniejszych czynów, taka kara musi chronić społeczeństwo przed takimi jednostkami. Musi mieć charakter prewencyjny, ale przede wszystkim sprawiedliwy – podkreślił Wójcik.
Jak przyznał, ma nadzieję, że wyrok zostanie zmieniony w sądzie II instancji.
Władze Ukrainy wyraziły zgodę na przekazanie Polsce obywatela Gruzji Mamuki K., podejrzanego o zabójstwo w październiku zeszłego roku w Łodzi...
zobacz więcej
– Nie można milczeć w obliczu takiej niesprawiedliwości. Ten wyrok wstrząsnął opinią publiczną w całej Polsce. (…) Jeśli sąd w tym wypadku nie zasądził najwyższej możliwej kary, to co sprawca musiałby jeszcze uczynić, aby otrzymać dożywocie – zaznaczył.
Proces, który rozpoczął się w listopadzie 2020 r., toczył się przed łódzkim sądem z wyłączeniem jawności. Także ustne uzasadnienie wyroku było niejawne.
Prokuratura i pełnomocnik rodziny ofiary Bartosz Tiutiunik wnioskowali o karę dożywotniego pozbawienia wolności dla Mamuki K. W czwartek adwokat zaznaczył, że jest za wcześnie, by mówić o wniesieniu apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji, choć - jak przyznał - biorąc pod uwagę stanowisko rodziny i okoliczności zbrodni, należy się jej spodziewać. – Czy rodzina oczekiwała czegoś więcej? Tak, oczekiwała kary dożywotniego pozbawienia wolności. Jak będzie ostatecznie, zadecyduje pewnie sąd apelacyjny" – powiedział mediom.