RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki na spotkaniu z młodzieżą: Najważniejszy jest człowiek i wspólnota

Kapitalizm ewoluuje niezwykle szybko, są fantastyczne wynalazki i ciekawe rozwiązania, jestem za tym, żeby szukać nowych obszarów, eksplorować nieznane, ale najważniejszy jest człowiek i wspólnota – stwierdził w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Startujemy z programem 500 mln zł dla dzieci i młodzieży

Program, z którym startujemy, program 500 mln zł, w którym przeznaczamy komputery i tablety dla dzieci i młodzieży w szkołach popegeerowskich, ma...

zobacz więcej

Szef rządu uczestniczył w sobotę w Q&A podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego i był pytany, „jak młodzi ludzie mogą włączyć się w budowę zdrowej formy kapitalizmu”.

– Nie wiem, czy wszyscy państwo przeczytaliście książkę, która napisał Thomas Piketty »Kapitał w XXI w.« Pokazuje ona, jak bardzo groźnym zjawiskiem jest puszczenie kapitału na żywioł, zwłaszcza w sytuacji tak gigantycznej akumulacji tego kapitału, jaka się dokonuje i braku dzielenia się – wskazał Morawiecki.

– Dlatego uważam, że walka koncepcyjna w obszarze publicystyki, ale także w realnej gospodarce na tym polu jest szczególnie ważna, ona jest w stanie uświadamiać społeczeństwo, co do wyzwań współczesnego świata, zwłaszcza w galopująco zmieniającym się systemie gospodarczym – dodał.

„Rewolucja godności”. Dzięki 500 Plus do polskich rodzin trafiło blisko 180 mld złotych

Pomimo niezależnych od nas zawirowań na świecie, rząd będzie chronić najsłabszych i dbać o bezpieczeństwo i pomyślną przyszłość kraju. W ramach...

zobacz więcej

Szef rządu mówił, że kapitalizm ewoluuje niezwykle szybko. – Pokazuje się nam fantastyczne, możliwe wynalazki przyszłości, niektóre już częściowo istnieją – uczące się maszyny, sztuczna inteligencja, internet rzeczy. Super, bardzo ciekawe rozwiązania i jestem jak najbardziej za tym, żeby sięgać tam, gdzie wzrok nie sięga, żeby szukać nowych obszarów i eksplorować nieznane. Ale najważniejszy jest człowiek i wspólnota. Człowiek nie jest samotną wyspą – podkreślał Morawiecki.

Szef rządu zwracał uwagę, że człowiek żyje we wspólnocie. – Nie rodzimy się Polakami od razu, tylko dopiero wspólnota, w której żyjemy – rodzina i społeczeństwo kształtują nas – mówił. – W związku z tym, gdziekolwiek trafiacie, gdziekolwiek jesteście w każdym możliwym miejscu, miejcie to na uwadze. Taką pracę czy działalność społeczną uważam za niezwykle ważną – na polu samorządowym, rządowym – dodał.

Ma to – jak kontynuował – także charakter elitotwórczy. – Polska została pozbawiona elit. W Powstaniu Warszawskim, w drugiej wojnie, w zaborach. Wszystko to ma swoje konsekwencje. 45 lat komuny też ma swoje konsekwencje – elity były antyelitami, wysługiwały się obcemu mocarstwu – stwierdził Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej