RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska pielęgniarka bliżej beatyfikacji. Papież zrobił ważny krok

Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót polskiej pielęgniarki i działaczki społecznej, poetki Janiny Woynarowskiej (1923–1979) – poinformował w sobotę Watykan. To ważny krok na drodze do jej beatyfikacji.

Papież ogłosił dziesięcioro nowych świętych

Podczas mszy kanonizacyjnej w niedzielę w Watykanie papież Franciszek powiedział, że „świętość to nie kilka heroicznych gestów, lecz wiele...

zobacz więcej

Janina Woynarowska urodziła się w Piwnicznej. Po wojnie rozpoczęła pracę jako higienistka, a następnie jako pielęgniarka w Chrzanowie. Uczestniczyła w życiu parafii, należała do grupy Żywego Różańca. Głębokie zaangażowanie religijne łączyła z działalnością społeczną i charytatywną oraz twórczością poetycką.

W 1961 roku złożyła roczne śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa i została członkinią Instytutu Świeckiego Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie. Pięć lat później na ręce metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły złożyła śluby wieczyste.

Współpracowała z pismami pielęgniarskimi i medycznymi: „Pielęgniarka i Położna”, „Służba Zdrowia” i „Zdrowie”.

Ukończyła też studia na Wydziale Psychologii i Filozofii Chrześcijańskiej.

Papież Franciszek: Wojna jest zawsze porażką ludzkości

– Wojna jest zawsze porażką ludzkości i stoi w sprzeczności z ważną służbą, jaką pełnicie, starając się budować kulturę spotkania poprzez dialog...

zobacz więcej

Pracowała nie tylko jako pielęgniarka, ale także jako kurator społeczny i rzecznik opiniujący w ośrodku adopcyjnym, prowadziła poradnictwo przedmałżeńskie i rodzinne, organizowała wyjazdy wypoczynkowo–rekolekcyjne dla ludzi chorych, starszych i samotnych. Założyła Dom Samotnej Matki.

Janina Woynarowska zginęła w wypadku samochodowym koło Krakowa w 1979 roku.

Na otwarcie jej procesu beatyfikacyjnego Watykan zgodził się w 1999 roku. Watykańska część procesu rozpoczęła się w 2007 roku.

Do beatyfikacji potrzebny jest cud przypisywany jej wstawiennictwu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej