RAPORT

Pogarda

Zełenski: Rozmawiamy o gwarancjach bezpieczeństwa bez udziału Rosji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Najnowsze

Popularne

Ukraina rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami zagranicznymi; powstał projekt umowy o tych gwarancjach i nie przewiduje on Rosji wśród państw-gwarantów – powiedział w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym.

Zełenski: Obrońcy Azowstalu będą „zabrani do domu”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w sobotę, że obrońcy kombinatu Azowstal w Mariupolu mają zostać zwolnieni w drodze wymiany....

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Gwarancje bezpieczeństwa to ważny dokument, traktat. Ważne, by nie był on papierowy, ale faktyczny i by dopomógł nam w przyszłości. Dzisiaj doszło do tego, że porozumienie to przewiduje krąg państw-partnerów naokoło Ukrainy bez Rosji; gwarantów bezpieczeństwa bez Rosji” – powiedział Zełenski.

Dodał następnie, że na zmiany w tej kwestii wpłynął czas i że „pewne rzeczy zmieniła Bucza”. W tym mieście pod Kijowem przez miesiąc okupacji rosyjskiej doszło do mordów na ludności cywilnej.

Porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa zostało już opracowane, ale według słów Zełenskiego wciąż pewne kwestie muszą zostać uzgodnione. – Coś komuś się podoba, a coś nie podoba. My jako Ukraińcy wiele chcemy, a oni jako Europejczycy są często sceptyczni. Jednak uzyskamy odpowiedź gdzieś pośrodku" – powiedział Zełenski.

Ukraiński przywódca zastrzegł, że uważa za potrzebne dwustronne rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zależą one jednak – dodał – od działań Rosji na obecnie zajętych terenach Ukrainy, np. w Mariupolu, i od działań Rosji wobec żołnierzy ukraińskich ewakuowanych z zakładów Azowstal.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej