RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ekspert dla „Spiegla” o Putinie: Należy pozwolić mu cokolwiek wygrać

Władimir Putin (fot. Contributor/Getty)
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty)

Amerykański politolog i ekspert ds. bezpieczeństwa Graham Allison martwi się o los Władymira Putina. Na łamach tygodnika „Der Spiegel” apeluje aby Zachód pozwolił mu „cokolwiek wygrać”. – W przypadku jednoznacznej porażki w wojnie z Ukrainą Władimir Putin może stracić nie tylko władzę, ale prawdopodobnie także życie – mówi Allison.

Rosjanie wchodzą drugi raz do tej samej rzeki. Kolejna próba armii Putina na wschodzie Ukrainy

Już 28 850 żołnierzy i 204 samoloty straciły siły rosyjskie od początku agresji na Ukrainie – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych...

zobacz więcej

Jak uważa Allison, Putin słusznie wychodzi z założenia, iż w przypadku porażki straci władzę, a prawdopodobnie także swoje życie. „Putin przeszedłby do historii jako polityk, który stracił Ukrainę i reanimował Zachód. To nie jest dla niego dobry prognostyk” – stwierdził.

Jak zauważył politolog, jeżeli Putin zostanie zmuszony do wyboru pomiędzy porażką a eskalacją przemocy i zniszczeniem, to – jego zdaniem – wybierze to drugie.

„Jeżeli postawimy go przed alternatywą – czy wszystko przegrać, czy podjąć ryzyko, musimy liczyć się z użyciem atomowej broni taktycznej” – utrzymuje Allison. Jak dodał, chodzi o 15-lub 20-tonową bombę podobną do ładunku zrzuconego na Hiroszimę. „W zależności od miasta, w które by trafiła, zabiłaby od 20 do 50 tys. osób. Oznaczałoby to złamanie nuklearnego tabu, które obowiązywało przez ponad 70 lat. Znaleźlibyśmy się w nowej rzeczywistości” – podkreślił politolog w wywiadzie dla niemieckiego „Spiegla”.

Rosjanie wchodzą drugi raz do tej samej rzeki. Kolejna próba armii Putina na wschodzie Ukrainy

Już 28 850 żołnierzy i 204 samoloty straciły siły rosyjskie od początku agresji na Ukrainie – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych...

zobacz więcej

Należy pozwolić mu „cokolwiek wygrać”


Zdaniem politologa Zachód nie powinien stawiać Putina przed możliwością przegrania wszystkiego, lecz należy pozwolić mu „cokolwiek wygrać”.

„Coś, co pozwoli mu stworzyć historyjkę dla siebie i Rosjan. Na przykład: skonsolidowałem kontrolę nad Donbasem. Mamy teraz lądowe połączenie z Krymem. Ukraina nie wejdzie przez 15 lat do NATO, o czym już wcześniej mówił prezydent Zełenski” – tłumaczy Allison. „Wiemy, że Putin poniesie strategiczną porażkę. Musimy zapewnić, że tak się stanie. Ważne jest jednak, aby dostarczyć mu argumentu, dzięki któremu będzie mógł przerwać wojnę”.

Zdaniem politologa administracja USA ma cztery cele: „zachowanie Ukrainy jako wolnego i niezawisłego państwa bez przesądzania, jaka część jego terytorium pozostanie początkowo pod rosyjską okupacją, uniknięcie trzeciej wojny światowej, strategiczną porażkę Rosji i wzmocnienie globalnej architektury bezpieczeństwa”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej