RAPORT

Pogarda

Co na to wyborcy ludowców i Gowina? „Trzeci koalicjant” proponuje eutanazję i likwidację KRUS

Najnowsze

Popularne

Wspólna lista partii opozycyjnych, ale bez Platformy Obywatelskiej? Do wyborów chcą iść razem m.in. PSL, Porozumienie i Stronnictwo Demokratyczne, partia byłego prezydenta Warszawy Pawła Piskorskiego. Mówi się, że w tym gronie mogłaby znaleźć się również Polska 2050 Szymona Hołowni. Konserwatywnych wyborców może zszokować program Stronnictwa Demokratycznego, który zakłada m.in. likwidację KRUS i Funduszu Kościelnego czy legalizację eutanazji oraz wprowadzenie związków partnerskich.

Tusk o wyborach: PO z KOD „przypilnują” wyników [WIDEO]

Na spotkaniu z Donaldem Tuskiem w Zielonej Górze jedna z uczestniczek zwróciła politykowi uwagę, że opozycja wygra wybory tylko wtedy, kiedy...

zobacz więcej

Na początku tygodnia lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz – odnosząc się do ponowionego apelu Donalda Tuska o wspólny start opozycji w wyborach parlamentarnych – przekonywał, że opozycja może wygrać z PiS tworząc dwa oddzielne bloki koalicyjne. Wskazywał, że jego partii bliżej niż do PO jest do Polski 2050 Szymona Gołowni.

Kosiniak-Kamysz otwarcie wspiera Gowina


W sobotę szef ludowców pojawił się z kolei na konwencji Porozumienia Jarosława Gowina. To właśnie tercet tych formacji wskazywany jest jako jedna z możliwych koalicji na wybory parlamentarne. W ich gronie (zamiast lub obok partii Hołowni) ma się znaleźć także Stronnictwo Demokratyczne, dziś nieco zapomniana partia, którą kieruje Paweł Piskorski, były prezydent Warszawy. Ostatni głośniejszy epizod miała w czasie współpracy z Januszem Palikotem w 2013 roku.

– To prawda, zaczynamy taką współpracę – potwierdził plany nowej koalicji Piskorski w rozmowie z Wprost. Wskazywał, że wszystkie z ugrupowań (prócz wspomnianych wyżej wymienia się także Centrum dla Polski i Unię Europejskich Demokratów) mają podobne podstawy programowe, które przedyskutowano już we wspólnym gronie.

Kontrowersyjny program partii Piskorskiego


Jak wskazuje serwis Salon24.pl, na stronie Stronnictwa Demokratycznego można zapoznać się z programem partii Piskorskiego. Wiele postulatów może wprawić w osłupienie skupionych wokół polskiej wsi sympatyków PSL, ale też Porozumienia.

Co ciekawe, w programie zapisano m.in.:

• likwidację Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS);

• objęcie wszystkich rolników podatkiem od dochodów osobistych;

• rozdział Kościoła od państwa i wycofanie religii ze szkół;

• likwidację Funduszu Kościelnego;

wprowadzenie eutanazji – określonej mianem instytucji „testamentu życia”;

• wprowadzenia do systemu prawnego związków partnerskich dla par hetero- i homoseksualnych. Salon24.pl wskazuje, że program mógł być stworzony na potrzeby wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, gdy Stronnictwo Demokratyczne współpracowało w centrolewicowym bloku z Januszem Palikotem. Strona ugrupowania Piskorskiego jest jednak na bieżąco aktualizowana.

Zobacz także: Bez szans na wspólną listę opozycji? Szykuje się „egzotyczna” układanka, bez PO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej