RAPORT

Pogarda

Rosjanie wchodzą drugi raz do tej samej rzeki. Kolejna próba armii Putina na wschodzie Ukrainy

Nieudana przeprawa rzeki Doniec – największa jak dotąd klęska Rosjan na Ukrainie (fot. TT/DecenfeU)
Nieudana przeprawa rzeki Doniec – największa jak dotąd klęska Rosjan na Ukrainie (fot. TT/DecenfeU)

Najnowsze

Popularne

Już 28 850 żołnierzy i 204 samoloty straciły siły rosyjskie od początku agresji na Ukrainie – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Portal Ukraińska Prawda podaje, że armia Władimira Putina równa z ziemią obwody ługański i doniecki na wschodzie kraju, ostrzeliwuje obwody charkowski i mikołajewski, a walki trwają również w obwodzie chersońskim. Pojawiają się też doniesienia o kolejnej próbie przeprawy przez rzekę Doniec, gdzie ostatnio Rosjanie ponieśli sromotną klęskę.

Berlusconi chce, by UE przekonała Ukrainę do zaakceptowania żądań Putina

Silvio Berlusconi sprzeciwia się wysyłaniu broni na Ukrainę. W wywiadzie dla „Corriere della Sera” były trzykrotny premier Włoch stwierdził, że...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W obwodzie ługańskim, gdzie leży miasto Popasna, zginęło w ciągu ostatniej doby sześć osób. W ciągu jednego dnia zniszczonych zostało prawie 50 budynków, w tym 23 w Lisiczańsku i 16 w sąsiednim mieście Prywilla. Pociski rosyjskie trafiły w szkołę. W Lisiczańsku po ostrzale wybuchł pożar na terenie kopalni, są zabici i ranni. Nie ustalono jeszcze dokładnej liczby ofiar.

Największy w Europie kombinat koksochemiczny pod ostrzałem


W obwodzie donieckim trwają ostrzały wzdłuż całej linii frontu. Ostrzelana została szkoła w miejscowości Jełyzawetiwka. Pod ogniem moździerzy znalazła się Krasnohoriwka. W mieście Awdijiwka znów ostrzeliwany był kombinat koksochemiczny – największy w Europie. Ostrzały sięgnęły dzielnic mieszkalnych Awdijiwki.

Przedmieścia Mikołajewa, miasta na południu Ukrainy, zostały ostrzelane w piątek wieczorem z systemów rakietowych Smiercz. Nikt nie ucierpiał. Nie ustają działania bojowe w obwodzie chersońskim, okupowanym przez wojska rosyjskie. Rankiem w sobotę słychać było odgłosy ostrzałów i eksplozji praktycznie na terenie całego obwodu. Okupowane miasta są na granicy katastrofy humanitarnej. Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom opuścić obwodu chersońskiego, poza jednym kierunkiem wyjazdu – na anektowany Krym.

Armia Putina odważy się na przeprawę przez Doniec?


Na kierunku donieckim Rosja prowadzi intensywne działania bojowe w stronę Siewierodoniecka, Bachmutu, Awdijiwki i miasta Kurachowe. Na kierunkach słowiańskim i łymańskim siły rosyjskie planują sforsowanie rzeki Doniec i utworzenie tam przeprawy, o czym świadczy koncentracja sprzętu specjalistycznego.

Ostatnio ponieśli tam sromotną klęskę. Strona ukraińska wskazuje, że Biłohoriwka przejdzie do historii tej wojny jako miejsce, gdzie rosyjskie wojska prawdopodobnie poniosły największe straty: ponad 1000 zabitych żołnierzy i około 100 sztuk zniszczonego sprzętu podczas forsowania rzeki Doniec. Zobacz także: Amerykanie zakpili z Rosjan. Pokazali, jak wygląda „mokra robota” na Wiśle

Rosyjskie straty ciągle rosną


Jak wskazuje ukraińska armia, prócz blisko 29 tysięcy zneutralizowanych żołnierzy armia rosyjska straciła też 169 śmigłowców, 1278 czołgów, 3116 pojazdów opancerzonych, 596 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 93 systemów obrony przeciwlotniczej, 462 samoloty bezzałogowe, 104 pociski manewrujące, 13 okrętów i 2178 samochodów – wyliczają obrońcy Ukrainy.


Rosjanie ze wstydu... zawyżają liczbę obrońców Azowstalu?

Wojenne reparacje od Rosji. Zełenski zwrócił się do Zachodu [WIDEO]

Ukraina proponuje Zachodowi wspólne wypracowanie rozwiązania, które umożliwi uzyskanie od Rosji wojennych reparacji. Prezydent Wołodymyr Zełenski...

zobacz więcej

Według ISW rosyjskie źródła mogą zawyżać liczbę ukraińskich żołnierzy, którzy opuścili kombinat Azowstal w Mariupolu – aby uzgodnić ich wymianę na jak największą liczbę rosyjskich jeńców lub po to, by ukryć, że zaledwie „setkom” ukraińskich obrońców udało się przez kilka miesięcy bronić zakładu.

Agencja Reutera podała w piątek, powołując się na komunikat rosyjskiego resortu obrony, że Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców Azowstalu.

Znów zaczną wycofywać się spod Charkowa?


ISW pisze, że są doniesienia o odzyskaniu przez żołnierzy rosyjskich niektórych pozycji straconych na skutek ukraińskiej kontrofensywy na północ od Charkowa. Jednak zdaniem Instytutu siły rosyjskie wkrótce zakończą wycofywanie się spod Charkowa. W opinii amerykańskiego instytutu siły rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do wielkiej kontrofensywy ukraińskiej i długotrwałego konfliktu na południu Ukrainy.

Zobacz także: Szokujący pomysł Rosjan pod Charkowem. Zamiast worków z piaskiem barykadowali się... „dynamitem”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej