
Bułgaria, Czechy, Węgry, Słowacja i Finlandia, kraje posiadające elektrownie atomowe pracujące na rosyjskim paliwie jądrowym, otrzymają unijną pomoc na uniezależnienie się od Rosji – poinformowało radio publiczne w Sofii, powołując się na źródła w Brukseli.
Silvio Berlusconi sprzeciwia się wysyłaniu broni na Ukrainę. W wywiadzie dla „Corriere della Sera” były trzykrotny premier Włoch stwierdził, że...
zobacz więcej
Kraje te obecnie dostają dla swoich reaktorów atomowych paliwo od Rosatomu. Dostawy te mają być wstrzymane do 2027 r.
Obecnie samoloty Rosatomu, dostarczające paliwo atomowe, stanowią wyjątek w sankcjach, nałożonych na Rosję i mogą latać ze swoim towarem w przestrzeni powietrznej UE.
Jednocześnie amerykański Westinghouse poinformował, że pracuje nad szybkim znalezieniem rozwiązania problemu z zastąpieniem rosyjskiego paliwa.
Bułgaria posiada jedną elektrownię atomową w Kozłoduju nad Dunajem. Pracują w niej dwa reaktory o mocy po 1000 megawatów każdy, zapewniające około 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.
Rosja próbowała wykorzystywać na Ukrainie drony do rozpoznawania celów, ale ze względu na duży poziom strat i ograniczone wskutek sankcji krajowe...
zobacz więcej
Jeden z nich został wyłączony w kwietniu dla załadowania świeżym paliwem.
Według bułgarskiego resortu energetyki kraj posiada zapasy rezerwowego paliwa na najbliższe dwa lata. Negocjacje z Westinghouse prowadzone są od dawna.
Umowa z Rosatomem przewiduje m.in. zwrot zużytego paliwa do Rosji. Dla Bułgarii będzie problemem jego magazynowanie, jeżeli porozumienie z Westinghouse nie będzie miało analogicznej klauzuli.