RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pogłębiono tor wodny Świnoujście-Szczecin. „Nowe możliwości rozwoju”

Nowa sztuczna wyspa W-28 na Zalewie Szczecińskim (fot. PAP/M.Bielecki)
Nowa sztuczna wyspa W-28 na Zalewie Szczecińskim (fot. PAP/M.Bielecki)

Zakończyła się modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metrów. – To inwestycja, która otwiera wrota dla Szczecina i tworzy zupełnie nowe możliwości dla rozwoju portu – powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej. Budynek coraz większy [WIDEO]

Prace budowlane Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie postępują. Portal tvp.info udostępnia nagranie z lotu ptaka, ukazujące plac budowy i wzniesioną...

zobacz więcej

– To inwestycja, która otwiera wrota dla Szczecina i podnosi możliwości portu – powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

– To był trudny projekt, ale udało się go zakończyć. Zmieniający się układ polityczny na całym świecie, a przede wszystkim ruch towarowy, powoduje, że to 12,5 metra jest rzeczą, której najbardziej potrzebujemy, jeśli chodzi o rozwój Szczecina, ale nie tylko – podsumował.

Tor został pogłębiony z poprzednich 10,5 do 12,5 metra na odcinku około 62 km: od obrotnicy w porcie Świnoujście (przy terminalu promowym) do Przesmyku Orlego w Szczecinie. Kanał poszerzono do 100 m oraz m.in. przebudowano skarpy brzegowe, pogłębiono i poszerzono obrotnice dla statków, a także zbudowano dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim. Przebudowa dotyczyła też oznakowania nawigacyjnego czy systemów pozycjonowania RTK.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej